Reçetesiz ilaç reklamlarının pandemi sonrası tüketici satın alma davranışları üzerindeki rolü: Abdi İbrahim örneği
The role of non-prescription drug advertisements in consumer purchasing behaviors after the pandemic: the example of Abdi İbrahim
- Tez No: 959457
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÖKÇE ASLANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı, Şubat 2020'de hayatımıza giren COVID-19 pandemisinin insanlar üzerindeki sosyoekonomik etkilerini ve pandemi sonrası mücadele sürecinde reçetesiz ilaç (OTC - Over The Counter) kullanımındaki artış nedenlerini incelemektir. Araştırmada ayrıca, pandemi sonrasında tüketicilerin OTC ilaçlara yönelik satın alma davranışları analiz edilmiştir. Bu kapsamda, koronavirüs pandemisi süreci, OTC kavramı, reçetesiz ilaçların tanıtımı, ilaç tanıtım yönergeleri ve Abdi İbrahim firmasına ait OTC ilaç reklamları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırmada, Abdi İbrahim ilaç firması ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Firma ile yapılan görüşmeler sonrasında elde edilen veriler doğrultusunda anket soruları oluşturulmuştur. OTC ilaç reklamlarının tüketici davranışı üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla hazırlanan anket, İstanbul'da bulunan ve yoğun hastanelerin karşısında yer alan iki farklı eczanede, rassal yöntemle seçilen 393 kişiye uygulanmıştır. Anket, 39 sorudan oluşmakta olup, veriler çevrim içi (online) yöntemle toplanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler, çevrimiçi istatistiksel analiz araçları aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın hipotezleri, anket ve görüşmeler sonucunda elde edilen verilerle karşılaştırılarak derinlemesine tartışılmıştır. Araştırma sonucunda, pandemi sonrası dönemde reçetesiz ilaç reklamlarının tüketici satın alma davranışları üzerinde anlamlı değişikliklere yol açtığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the socioeconomic impacts of the COVID-19 pandemic, which entered our lives in February 2020, on individuals and to investigate the reasons behind the increase in over-the-counter (OTC) drug use during the post-pandemic recovery period. The study also analyzes consumers' purchasing behaviors toward OTC drugs in the post-pandemic era. In this context, the COVID-19 pandemic process, the concept of OTC, the promotion of over-the counter drugs, pharmaceutical promotion guidelines, and OTC drug advertisements by the pharmaceutical company Abdi İbrahim are discussed in detail. Semi structured in-depth interviews were conducted with the Abdi İbrahim pharmaceutical company as part of the study. Based on the data obtained from these interviews, survey questions were developed. To determine the effects of OTC drug advertisements on consumer behavior, a survey was administered to 393 randomly selected individuals at two different pharmacies located across from busy hospitals in Istanbul. The survey consisted of 39 questions, and the data were collected using online methods. The data obtained within the scope of the study were analyzed using online statistical analysis tools. The hypotheses of the research were compared and discussed in depth based on the data obtained from the surveys and interviews. As a result of the study, it was revealed that OTC drug advertisements led to significant changes in consumer purchasing behavior in the post-pandemic period.