Radicalizing the radical: Towards a radically externalist biology of cognition
Radikali radikalleştirmek: Radikal dışsalcı bir biliş biyolojisine doğru
- Tez No: 959492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ AYHAN, DR. HAYDAR OĞUZ ERDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Felsefe, Psikoloji, Biology, Philosophy, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezde bilişsel bilime radikal dışsalcı bir yaklaşımın anahatlarını, neden gerektiğini ve ne gibi faydaları olabileceğini açıklıyorum. Bilişsel bilimdeki farklı çerçevelerin etrafında kümelendiği içselcilik-dışsalcılık ve temsilcilik-temsil karşıtlığı hatlarının argümentatif adımlarını takip ediyor ve varsayımlarını tespit ediyorum. Bu varsayımların başında realizm, çoklu gerçekleşebilirlik ve özel bilimlerin otonomisi geliyor. Bu varsayımların bilişsel bilimdeki hemen hemen tüm çerçeveler için zihinsel nedensellik ve içerik zor problemine yol açtığını gösteriyorum. Bu varsayımların yanlış olduğunu savunuyor, bu varsayımları terk ettiğimizde zihinsel nedensellik ve içerik zor probleminin, bilişsel bilimci için ortadan kalktığını iddia ediyorum. Bu varsayımlar yerine benimsediğim anti-realizm, bilim felsefesinde yeni mekanistikçilik ve bu tezin yeni bir önerisi olan Natüralistik Tutarlılık Kriterini açıklıyorum. Tüm bu değerlendirmenin bizi zihnin metafiziğine agnostik, radikal dışsalcı bir bilişsel bilime yönelttiğini savunuyorum.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I outline a radically externalist approach to cognitive science, explain why such an approach is needed, and discuss the potential benefits it offers. I examine the dominant divisions in the field, i.e. internalism vs. externalism and representationalism vs. anti-representationalism, and track the argumentative steps that yield these positions. Along the way, I identify key background assumptions, particularly realism, multiple realizability, and the autonomy of the special sciences. I argue that these assumptions underlie most theoretical frameworks in cognitive science and that they ultimately lead to the problem of mental causation and the hard problem of content. I claim that these problems disappear once we abandon those assumptions. In their place, I defend an anti-realist stance, draw on the new mechanistic philosophy of science, and propose a new tool: the Naturalistic Coherence Criterion. I argue that this framework points us toward a radically externalist cognitive science, one that remains agnostic about the metaphysics of mind and avoids unnecessary theoretical burdens.