Birleşik Krallık'taki İslami tahkim kurum ve uygulamaları
Islamic arbitration institutions and practices in the United Kingdom
- Tez No: 959491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKŞAH AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Birleşik Krallık'a gerçekleşen göçlerle birlikte burada kayda değer bir Müslüman topluluğu oluşmuştur. Bu topluluk, kendi dinî ve kültürel değerlerine uygun olarak hukuki ihtiyaçlarını karşılayabilmek için çeşitli çözüm yolları aramıştır. İlk aşamada gayrı resmî nitelikte şeriat meclisleri oluşturulmuş, daha sonra 1996 yılında yürürlüğe giren Arbitration Act sayesinde kararları İngiliz mahkemeleri tarafından da tanınabilen Muslim Arbitration Tribunal kurulmuştur. Böylece Birleşik Krallık'taki Müslümanlar, özellikle ticari ve aile hukukuna ilişkin anlaşmazlıklarında İngiliz hukuk sistemi içerisinde kendi değerleriyle uyumlu çözümler üretme imkânına kavuşmuştur. Çalışmada, Birleşik Krallık'taki Müslüman toplulukların kendi hukuki ihtiyaçlarını karşılamak üzere oluşturdukları Muslim Arbitration Tribunal ve şeriat meclisleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bu yapıların kuruluş süreçleri, uygulama alanları, çalışma yöntemleri ve toplumda nasıl karşılandıkları değerlendirilmiş; ayrıca bu kurumlara yönelik akademik, sosyal ve siyasi eleştiriler ele alınarak kurumların toplum içindeki konumu ortaya konmak istenmiştir. Son olarak Birleşik Krallık uygulamasının, ülkemizde İslam hukukunun tahkim hukuku olarak seçilip seçilemeyeceğine ilişkin tartışmalara bir örnek teşkil edip edemeyeceği hususu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the migrations to the United Kingdom, a significant Muslim community has emerged there. This community has sought various solutions to address their legal needs in accordance with their religious and cultural values. In the initial phase, informal Sharia councils were established, and subsequently, with the Arbitration Act that entered into force in 1996, the Muslim Arbitration Tribunal was founded, whose decisions can also be recognized by English courts. As a result, Muslims in the United Kingdom have gained the opportunity to produce solutions compatible with their own values within the English legal system, particularly in disputes related to commercial and family law. In this study, the Muslim Arbitration Tribunal and Sharia councils established by Muslim communities in the United Kingdom to meet their legal needs have been examined in detail. The establishment processes, areas of application, operational methods, and societal reception of these structures have been evaluated; additionally, academic, social, and political criticisms directed at these institutions have been addressed in order to elucidate their position within society. Finally, consideration has been given to whether the United Kingdom's practice could serve as an example in the debates in our country regarding the possibility of selecting Islamic law as arbitration law.