Yüksek enerjili bir öğütücüde kaotik sistemlerin kullanılması ve verimliliğinin incelenmesi
The usage of chaotic systems in a high energy grinder and investigation of its efficiency
- Tez No: 959493
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında, mevcut toz öğütme sistemlerinden farklı olarak üretilmiş olan, toz öğütme işlemini yatay ve dairesel olarak iki farklı eksende gerçekleştiren yeni nesil bilyeli öğütücüye yazılımsal ve donanımsal olarak kaotik sistem entegre edilecektir. Yeni nesil bilyeli öğütücüye entegre edilen kaotik sistemde tozları öğütme işlemi ile küçük tane boyutunda tozlara ulaşmak ve zamandan tasarruf ederek en verimli değerlerin elde edilmesi amaçlanmaktadır. Tezin ilk aşamasında, hazır halde bulunan yeni nesil bilyeli öğütücüye yazılımsal olarak Zhongtang, Rucklidge ve Pehlivan-Uyaroglu kaotik sistemler ve bununla beraber dokunmatik ekran, güç kaynağı, elektrik panosu gibi donanımsal ekipmanlar entegre edilmiştir. Entegre edilecek bu ekipmanlar ile yeni nesil bilyeli öğütücüyü, kaotik sistem ile toz öğütme işlemine hazır hale getirilmiştir. Sonraki aşamada yatay ve dairesel olarak iki farklı eksende aynı anda hareket eden yeni nesil bilyeli öğütücüde kaotik sistem ile toz öğütme işlemlerine başlanmıştır. Toz öğütme işlemi döküm polyamidden oluşan toz haznesi ve paslanmaz çelik bilyeler ile gerçekleştirilmiştir. Yeni nesil bilyeli öğütücüde Zhongtang, Rucklidge ve Pehlivan- Uyaroglu kaotik sistemleri yatay ve dairesel eksende çeşitli kompozisyonlar oluşturularak toz öğütme işlemi gerçekleştirilmiştir. Öğütülen tozlar elek analizi ile; 100 μm üstü, 100 μm ile 45 μm arasında, 45 μm ile 32 μm arasında ve 32 μm altı toz boyutu olarak gruplandırılmış ve raporlanmıştır. Elek analizine göre optimum değer bulunarak diğer öğütücüler ile karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırılmalar grafik şeklinde tezde gösterilmiştir. Elek analizinden sonra XRD, EDS ve SEM analizi yapılmıştır. Bu analizlerin sonuçları raporlanarak tezde paylaşılmıştır. Tezin son aşamasında, öğütme işlemi gerçekleştikten sonra elek analizi ile gruplandırılan 32 μm altındaki boyuta sahip tozlardan alınarak preslenmiş ve sinterleme işlemi yapılmıştır. Bu işlemler sonucunda ortaya çıkan parçanın yoğunluk ve yapısı incelenerek raporlanmıştır. Sonuç olarak; kaotik sistem entegreli yeni nesil bilyeli öğütücünün, kaotik sistem entegre edilmemiş yeni nesil bilyeli öğütücüye ve diğer bilyeli öğütücülere göre daha verimli olduğu gözlemlenmiştir. Bu sonuç doğrultusunda farklı mekanik sistemler incelenerek kaotik sistem entegre edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a chaotic system will be integrated both in terms of software and hardware into a next-generation ball mill, which differs from conventional powder grinding systems by performing the grinding process on two different axes: horizontal and circular. The primary aim of the chaotic system integrated into the next-generation ball mill is to achieve fine particle sizes during the powder grinding process and to obtain the most efficient outcomes by saving time. In the first stage of the thesis, Zhongtang, Rucklidge and Pehlivan-Uyaroglu chaotic systems as well as hardware equipment such as touch screen, power supply, electrical panel have been integrated into the ready new generation ball mill. With these equipments to be integrated, the new generation ball mill is made ready for powder grinding with a chaotic system. At the next stage, powder grinding processes were started with the chaotic system in the new generation ball mill, which moves simultaneously in two different axes, horizontally and circularly. The powder grinding process was carried out with a powder chamber made of cast polyamide and stainless steel balls. In the new generation ball mill, powder grinding was carried out by creating various compositions on the horizontal and circular axis of the Zhongtan, Rucklidge and Pehlivan-Uyaroglu chaotic systems. With the sieve analysis of the ground powders; Dust sizes over 100 μm, between 100 μm and 45 μm, between 45 μm and 32 μm and below 32 μm are grouped and reported. The optimum value was found according to the sieve analysis and compared with other grinders. Comparisons made are shown graphically in the thesis. After the sieve analysis, XRD, EDS and SEM analysis were performed. In the last stage of the thesis, after the grinding process was carried out, the powders with a size below 32 μm, which were grouped by sieve analysis, were pressed and sintered. The density and structure of the piece that emerged as a result of these processes were examined and reported. As a result; It has been observed that the new generation ball mill with integrated chaotic system is more efficient than the new generation ball mill without integrated chaotic system and other ball mills. In line with this result, the chaotic system can be integrated by examining different mechanical systems.