Üst sosyokültürel yaşam alanlarının deprem güvenliğinin sismik kontrol yöntemleriyle iyileştirilmesinin deprem performansı açısından incelenmesi
Investigation of improving the earthquake safety of upper socio-cultural living spaces through seismic control methods in terms of earthquake performance
  1. Tez No: 959545
  2. Yazar: KÜBRA NUR ÜÇKULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASENA SOYLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Kent merkezlerinde artan yapılaşma ve nüfus, mekânsal ve sosyal sorunları da beraberinde getirmiştir. Bu sorunlardan uzaklaşmak isteyen orta ve üst gelir grubu, farklı konut tiplerine yönelmiş ve böylece konut, yalnızca barınma değil, aynı zamanda bir statü göstergesi hâline gelmiştir. Bu dönüşümle birlikte“rezidans”kavramı öne çıkmış, ancak tanımsal ve yapısal netliği tartışmalı bir hale gelmiştir. Ayrıca, özellikle 6 Şubat depremleri, rezidans olarak tanımlanan yapıların depreme karşı dayanımında büyük sorunlar olduğunu, yaşanan yıkımlarla ortaya koymuştur. Bu tez çalışması, Türkiye gibi sismik riski yüksek bir ülkede rezidans yapıların deprem dayanımını değerlendirmeyi ve sismik kontrol sistemlerinin bu yapılarda oluşturduğu performans farkını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında; rezidans kavramının tanımı, ülkemizde bu adla pazarlanan yapıların taşıdığı nitelikler ve deprem güvenliği açısından yeterliliği sorgulanmıştır. Bu nedenle araştırmaya katkı sağlayacak çalışmalar incelenip, konu akışına göre derlenmiş ve değerlendirilmiştir. Alan çalışmasında, mekânsal ihtiyaçlar doğrultusunda rezidans olarak tasarlanan, sonlu elemanlar yöntemiyle ideCAD programında modellenen, podyumlu ve yapısal düzensizlikler içeren dört yapı tipinde, kauçuk izolatörlerin mevcut olduğu ve olmadığı durumlar karşılaştırmalı analiz yöntemiyle incelenmiştir. Bu araştırma, sismik izolasyon sistemlerinin rezidans tipi yapılarda yapısal davranışı olumlu yönde etkilediğini ve özellikle düzensiz yapısal sistemlerde bile performans iyileşmesi sağladığını göstermiştir. İzolasyon sistemleri, yapıya aktarılan deprem enerjisinin kontrol altına alınmasına katkı sağlayarak yapısal hasar riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Elde edilen veriler, bu teknolojilerin tasarımda benimsenmesinin deprem güvenliğini artırmada kritik bir rol oynadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid densification and population growth in urban centers have led to various spatial and social problems. In response, middle- and upper-income groups have shifted toward alternative housing types, turning housing into not only a necessity but also a status symbol. Within this transformation, the concept of“residence”has gained visibility, though its definition and structural clarity remain debated. The earthquakes of February 6 have further revealed serious seismic vulnerabilities in residence-type buildings, as evidenced by widespread collapses. This thesis aims to assess the seismic performance of residence-type buildings in Turkey and examine the effect of seismic control systems on their behavior. It investigates the definition of the residence concept, the features of such buildings in Turkey, and their adequacy in terms of earthquake safety. For this purpose, relevant literature was reviewed and thematically evaluated. As part of the methodology, four podium-structured building models—designed as residences according to spatial needs and containing structural irregularities—were modeled using the finite element method in ideCAD. These models were analyzed under two conditions: with and without rubber-based seismic isolators, using a comparative analytical approach. The findings show that seismic isolation significantly improves performance, even in irregular systems, by reducing structural damage through energy dissipation. The results highlight the critical role of incorporating isolation technologies into design processes for enhancing earthquake resilience.