Kitâbü's-Seb'a bağlamında Ibn Mücahid ve kıraat ilmindeki yeri
Ibn Mujahid in the context of Kitab Al-Sab'a and his place in the science of recitation
  1. Tez No: 959546
  2. Yazar: MUZAFFER İNNECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Kur'an ayetleri nazil olmaya başladıktan beri Hz. Peygamberin bizzat kendisi tarafından sahabeye öğretilmiştir. Bu eğitimde ayetlerin muhtevası kadar lafzı-nasıl okunacağı da önemli bir yer tutmuştur. Her bir sahabe Kur'anı Hz. Peygamberin bizzat kendisinden öğrenmiş, öğrendiği şekilde okumuş, başkalarına da bu şekilde okumuştur. Hatta Kur'an konusunda öne çıkan bazı sahabeler öğrendiklerini başka Müslümanlara öğretmiştir. Hz. Peygamber daha hayattayken Kur'anın nasıl okunacağı konusunda sahabe arasında birtakım ihtilaflar meydana gelmiştir. Aynı ayeti birbirinden farklı okuyanlar Hz. Peygamberin hakemliğine müracaat etmiş, Hz. Peygamber de her iki okuyuşun da doğru olduğunu ifade etmiştir. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi sahabenin Kur'anı kendi öğrendiği gibi okuması ve başkalarına da bu şekilde öğretmesi ilerleyen dönemlerde birtakım sorunlar meydana getirmiştir. Bu farklı okumalar fetihler ve yeni Müslüman olan kabilelerle birlikte artık bir homojenlik arz etmeyen islam ümmeti arasında ciddi ihtilaflara sebep olmuştur. Özellikle Hz. Osman zamanında bu tartışmalar zirve noktalara ulaşmıştır. Artık islam arap yarımadasının farklı bölgelerine yayılmış, bu bölgelere Kur'an öğretmenleri gönderilmiş, her bir öğretmen gittiği bölgedeki müslümanlara Kur'anı Hz. Peygamberden öğrendiği şekilde öğretmiş, artık kıraat ilminde“ekollerin”temelleri atılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the verses of the Qur'an began to be revealed, Hz. It was taught to the Companions by the Prophet himself. In this training, the wording of the verses and how to read had an important place as much as their content. Each Companion recited the Qur'an to Hz. He learned it from the Prophet himself, read it as he learned, and read it to others in this way. In fact, some of the prominent Companions about the Qur'an taught what they learned to other Muslims. Hz. While the Prophet was still alive, some disagreements arose among the Companions about how to read the Qur'an. Those who read the same verse differently, Hz. He applied to the arbitration of the Prophet, Hz. The Prophet also stated that both readings are correct. As we mentioned above, the fact that the Companions read the Qur'an as they learned it and taught it to others in this way created some problems in the following periods. These different readings caused serious conflicts between the conquests and new Muslim tribes and the Islamic Ummah, which no longer presents a homogeneity. Especially Hz. These debates reached their peak in Osman's time. Now, Islam has spread to different parts of the Arabian peninsula, Qur'an teachers have been sent to these regions, and each teacher has sent the Qur'an to the Muslims in the region they go to. He taught as he learned from the Prophet, and now the foundations of“schools”were laid in the science of recitation.