Estimate the yield curve for sovereign bonds in Turkey and forecasting Turkish economy from the shape of yield curve (2005 - 2018)
Türkiye hazine kağıtlarının verim eğrisini tahmin etmek ve Türkiye ekonomisini verim eğrisi üzerinden öngörmek (2005 - 2018)
  1. Tez No: 560465
  2. Yazar: TEOMAN SAMET TEMUÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN DAVUTYAN, YRD. DOÇ. DR. SABRİ ARHAN ERTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Ekonometri, Maliye, Banking, Econometrics, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Piyasa katılımcılarının faiz beklentilerini yansıtan verim eğrileri finansal analizin temel taşlarından biridir. Tezin 1.Bölümü'nde, 2005-2018 yılları arasındaki Türkiye Hazine kağıtlarının verim eğrileri Extended Nelson-Siegel (ENS) ve Dynamic Nelson-Siegel (DNS) modelleri aracılığıyla tahmin edilmiştir. 2010 yılından sonra Türkiye menkul kıymet piyasalarının daha likit olması ve 10 yıllık Hazine kağıtlarının işlem görmeye başlaması, verim eğrisi tahminlerimizin 10 yıllık yapılmasına imkan tanımıştır. İki metodoloji ile yaptığımız verim eğrisi tahminleri üzerinden ulaşılan sonuç: Dynamic Nelson-Siegel modelinin Türkiye verim eğrilerini Extended Nelson-Siegel modelinden bir miktar daha iyi tahmin ettiği yönündedir. DNS modeli içerisinde ise, OLS yönteminin optimizasyon araçlarına göre daha iyi bir yöntem olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmamızın 2.Bölümü'nde, Dynamic Nelson-Siegel modeli OLS yöntemiyle elde edilen verim eğrileriyle, Türkiye makroekonomik ve finansal verileri tahmin edilmeye çalışılmıştır. Verim eğrisi, farklı vadelerde hazine bonosu ya da diğer menkul kıymetlerin faizlerini gösteren basit bir eğri olarak algılanabilir ancak söz konusu eğri, faizlerin temsilinden çok daha öte bir anlam taşımaktadır. Verim eğrisi dikkatli okunursa, piyasa etkinliği teorisi kırılabilir ve hatta piyasadan düzenli kârlar elde edilebilir. Birçok akademisyen ve bilimsel araştırma, verim eğrisinin resesyonları, borsadaki dönüş anlarını ve enflasyon oranlarını tahmin etmede anlamlı sonuçlar verdiğini kanıtlanmıştır. Bu yüzden verim eğrisi, makroekonomik kümedeki bazı göstergeleri tahmin etmek için güvenilir bir araç olarak gözükmektedir. Çalışmanın 2.bölümünde, ilk bölümde tahmin ettiğimiz Türkiye verim eğrisinin; Türkiye'deki resesyonları, ayı piyasasını, sanayi üretim endeksini, bist100 endeksini ve enflasyon oranlarını öngörebilme kabiliyeti test edilmiştir. Analizlerin sonucunda, Türkiye verim eğrisini temsil eden parametrelerin, Türkiye'de resesyon, ayı piyasası oluşumu, bist100 endeksi ve tüketici fiyat endeksinin gelişimine ilişkin önemli bilgi ve öngörüler içerdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Yield curve that reflects the interest expectations of market participants is one of the cornerstones of the financial analysis. In the first chapter of our study, Turkey yield curve for sovereign bond market is estimated in 2005-2018 by using Extended Nelson-Siegel (ENS) and Dynamic Nelson-Siegel (DNS) models. Since Turkish sovereign market becomes more liquid and 10-year fixed rate coupon bonds were started to be traded after 2010, this allows us to make estimation for 10-year term to maturity. As a result of estimation via two methodologies, it is concluded that Dynamic Nelson-Siegel model estimates Turkey yield curve slightly better than the Extended Nelson-Siegel model. Besides, OLS (Ordinary Least Square) is better methodology than optimization tools in DNS. This is why, the estimated Turkey yield curve via Dynamic Nelson-Siegel model with OLS methodology is used to forecast Turkish macroeconomic and financial indicators in the second chapter of the study. The yield curve can be simply perceived as a representation of interest rates of treasury bonds or other security instruments in different maturities. However, that simple graph is beyond the representation of interest rate. If it is read carefully, the market efficiency theory can be beaten and regular profits from the market can be made. Many scholars and empirical studies of them have proved the significant forecasting ability of the yield curve about recessions, turning points in the stock market and inflation rates. Therefore, it seems as a reliable mechanism for forecasting to some important indicators in the macroeconomic set. I also simply test the forecasting capabilities of the estimated Turkey yield curve on Turkish recessions, bear market, industrial production index, bist100 index and consumer price index. As a result of analysis, it is concluded that parameters, which represent the Turkey's yield curve, contain important information and predictions regarding recessions, bear market formation, bist100 index and consumer price index.