Temporomandibular eklemin sert doku komponentlerinde morfolojik değişikliklere neden olan etmenlerin retrospektif analizi
Retrospective analysis of factors causing morphological changes in the hard tissue components of the temporomandibular joint
  1. Tez No: 959636
  2. Yazar: SEZEN İLAYDA İLKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN KAYIPMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş Çene Radyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışma, temporomandibular eklem osteoartritinde dental tedavi geçmişinin etkisini araştırarak risk faktörlerinin tespit edilmesini, elde edilen bulguların hastalığın tanı ve tedavi sürecine katkı sağlamasını hedeflemektedir. Çalışmada, 5 yıllık panoramik film görüntüleri retrospektif olarak taranmış olup, yapılan power analizi sonrasında 1250 sağlıklı 1250 temporomandibular eklem osteoartriti toplamda 2500 hasta; cinsiyet, yaş, diş kayıpları ve dağılımı, implant ve sabit restorasyonların varlığı ve dağılımı, okluzal çift sayısı, fonksiyonel ve protetik faktörler, protetik sınıflamalar, ortodontik tedavi, travma ve ortognatik cerrahi geçmişi, sistemik faktörler ve periodontal hastalıklar açısından değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler Stata 17.0 programı ile gerçekleştirilmiştir. Değerlendiriciler arası uyum için Ağırlıklandırılmış Kappa, gruplar arası farklılıklar için Ki-Kare ve Mann Whitney U testleri kullanılmıştır. Temporomandibular eklem osteoartritine neden olabilecek faktörler Multi Nominal Lojistik Regresyon ile incelenmiş, sistemik durumlar ise frekans analiziyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of dental treatment history on temporomandibular joint osteoarthritis in order to identify risk factors and to contribute to the diagnosis and treatment process of the disease with the findings obtained. Panoramic radiographs covering a 5-year period were retrospectively reviewed, and following the power analysis, a total of 2500 patients—1250 healthy and 1250 with temporomandibular joint osteoarthritis —were evaluated in terms of gender, age, tooth loss and its distribution, presence and distribution of implants and fixed restorations, number of occlusal pairs, functional and prosthetic factors, prosthetic classifications, orthodontic treatment, trauma and orthognathic surgery history, systemic factors, and periodontal diseases. Statistical analyses were performed using Stata 17.0 software. Weighted Kappa was used to assess inter-rater agreement, while Chi-Square and Mann-Whitney U tests were employed to examine group differences. Factors potentially associated with temporomandibular joint osteoarthritis were analyzed using Multinomial Logistic Regression, and systemic conditions were evaluated with frequency analysis.