Erken ikinci trimester abortus indüksiyonu: Misoprostol ile yönetim ve sonuçların analizi
Early second-trimester abortion induction: Management with misoprostol and analysis of results
  1. Tez No: 959670
  2. Yazar: MERVE KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ KAHYAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç:Çalışma, misoprostol ile indüklenen abortusların başarı oranlarını, sonlandırma üzerinde etkilerini, hasta yaşı, vücut kitle indeksi ve diğer demografik faktörler gibi değişkenlere bağlı olarak nasıl değiştiğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve yöntem:Bu retrospektif gözlemsel çalışma, 01.01.2024–01.01.2025 tarihleri arasında Ankara Etlik Şehir Hastanesi Perinatoloji Kliniği'nde, erken ikinci trimester gebeliklerde (12+1hafta –17+6 hafta) misoprostol uygulanan abortus indüksiyonunun etkinliğini değerlendirmek amacıyla, Etlik Şehir Hastanesi Etik Kurulu onayı ile gerçekleştirilmiştir. Dahil edilme kriterlerini karşılayan 188 hastada demografik veriler, obstetrik öykü, laboratuvar bulguları, abort nedenleri, fetal ve gebelik özellikleri, ilaç kullanım yolu ve dozu ile ek müdahale gereksinimi değerlendirilmiştir. Tüm hastalara FIGO 2023 kılavuzuna göre 3 saatte bir 400 mcg vajinal veya sublingual (SL) misoprostol uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 188 hastanın yaş ortalaması 29,97±6,19 yıl, VKİ ortalaması 26,85±5,59 kg/m2 idi. Ortalama gravite 3,08, parite 1,57 ve abortus sayısı 0,49 olarak belirlendi. En sık abort nedeni intrauterin fetal ölüm (%59,6) olup olguların %38,8'inde fetal kalp atımı (FKA) pozitifti. Hastalara ortalama 1291,49±659,71 mcg misoprostol uygulanmış, ilaç %59,6 SL ve %40,4 vajinal yolla verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to to evaluate the success rate of abortions induced with misoprostol and to determine the variables as patient age, body mass index (BMI), and other demographic factors that effect the outcomes of termination. Materials and Methods: This retrospective observational study was conducted with the approval of the Ethics Committee of Etlik City Hospital between January 1, 2024, and January 1, 2025, at the Perinatology Clinic of Ankara Etlik City Hospital. The study aimed to assess the effectiveness of misoprostol-induced abortion in early second-trimester pregnancies (12+1 to 17+6 weeks). Data from 188 patients who met the inclusion criteria were evaluated, including demographic characteristics, obstetric history, laboratory findings, indications for abortion, fetal and pregnancy characteristics, route and dosage of drug administration, and the need for additional interventions. According to the 2023 FIGO guideline, all patients received 400 mcg of misoprostol every 3 hours, administered either vaginally or sublingually. Results: The study included 188 patients with a mean age of 29.97 ± 6.19 years and a mean BMI of 26.85 ± 5.59 kg/m2. The average gravidity was 3.08, parity was 1.57, and the number of abortions was 0.49. The most common indication for abortion was intrauterine fetal demise (59.6%), and fetal heart activity (FHA) was present in 38.8% of the cases. A mean dose of 1291.49 ± 659.71 mcg of misoprostol was administered, with 59.6% given via the sublingual route and 40.4% via the vaginal route. The mean duration to complete abortion was 8.66 ± 4.89 hours. There was a statistically significant relationship between abortion duration and FHA positivity (p < 0.001), gestational age based on ultrasound (p = 0.007), weight of the abortus material (p = 0.025), gravidity, and parity (p < 0.001). Longer abortion times were observed in nulliparous women and in cases with FHA positivity, congenital anomalies, or anhydramnios. In multivariate analysis, FHA positivity was identified as the strongest factor influencing abortion duration, and the weight of the abortus material was also found to significantly prolong the procedure (p < 0.05). Conclusion: In second-trimester abortions, the presence of fetal cardiac activity (FCA) and the weight of the abortus material are the most significant viiXparameters determining the abortion interval. Additionally, since individual clinical characteristics were also found to significantly affect the process, this highlights the critical importance of personalized protocol adaptations for the success and effectiveness of the pregnancy termination procedure.