İlk trimester AST/platelet oranı (APRI) indeksinin preeklampsiyi öngörmedeki yeri
The role of the first trimester AST/platelet ratio (APRI) index in prediction of preeclampsia
  1. Tez No: 959671
  2. Yazar: METEHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ KAHYAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ilk trimesterde ölçülen sistemik inflamasyon belirteçleri olan Aspartat Aminotransferaz/Trombosit Oranı (APRI), Sistemik İmmünİnflamasyon İndeksi (SII) ve Trombosit/Lenfosit Oranı (PLR)'nın preeklampsi gelişimini öngörmedeki değerini araştırmaktır. Yöntem: Retrospektif olgu-kontrol tasarımıyla yürütülen bu çalışmada, ilk trimester tam kan sayımı ve karaciğer enzim sonuçları incelendi. Preeklampsi tanısı alan kadınlarla sağlıklı gebeler karşılaştırıldı. APRI, SII ve PLR'nin prediktif gücü lojistik regresyon ve ROC analizleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the predictive value of first-trimester systemic inflammation markers—including Aspartate Aminotransferase to Platelet Ratio Index (APRI), Systemic Immune-Inflammation Index (SII), and Platelet-toLymphocyte Ratio (PLR)—in forecasting the development of preeclampsia. Methods: In this retrospective case-control study, first-trimester complete blood count and liver enzyme results were analyzed in pregnant women diagnosed with preeclampsia and compared with healthy controls. Logistic regression and ROC analyses were used to assess the predictive power of APRI, SII, and PLR.