Hanehalkı besin güvencesi ve adölesanlarda besingüvencesi anketlerinin Türkçeye uyarlanması: Geçerlikve güvenirlik çalışması
Adaptation of the household food security and adolescentfood security surveys into Turkish: A study on validity andreliability
- Tez No: 959678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada hanehalkı ve adölesanların besin güvencesini değerlendirmek amacıyla kullanılabilecek anketler olan ABD'de geliştirilmiş USDA Hanehalkı Besin Güvencesi ve Adölesanlarda Besin Güvencesi Anketlerinin geçerlik ve güvenirlik çalışmasının yapılması amaçlanmıştır. Araştırma USDA Hanehalkı Besin Güvencesi Anketi geçerlik ve güvenirlik çalışması için 232, Adölesanlarda Besin Güvencesi Anketi geçerlik ve güvenirlik çalışması için 108 gönüllü bireyin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Bireylerin genel bilgileri, antropometrik ölçümleri, sağlık öyküleri ve hane hakkında bilgiler bir anket formu yardımıyla belirlenmiştir. Geçerlik ve güvenirlik analizlerinde SPSS (Statistical PackageforSocialSciences) for Windows 22.0 ve AMOS 22.0 (Analysis of Moment Structures) programı kullanılmıştır. USDA Hanehalkı Besin Güvencesi Anketi geçerlik ve güvenirlik çalışması kapsamında, test-tekrar test güvenirliği istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır (r = 0,993; p < 0,001). Adölesanlarda Besin Güvencesi Anketi geçerlik ve güvenirlik çalışmasında madde analizi sonucunda, iç tutarlılığı yüksek bulunmuş (Cronbach's Alfa = 0,933) ve test-tekrar test güvenirliği istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır (r = 0,959; p < 0,001). Açımlayıcı faktör analizi sonuçlarına göre, ölçek tek faktörlü bir yapıya sahiptir ve bu yapı toplam varyansın %69,69'unu açıklamaktadır. Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) değeri 0,854, Bartlett testi anlamlı bulunmuştur (p < 0,001). Doğrulayıcı faktör analizi uyum indeksleri ise modelin kabul edilebilir düzeyde olduğunu göstermektedir (CFI = 0,949; RMSEA = 0,151). Sonuç olarak bu araştırma kapsamında bazı maddeler çıkarılarak revize edilmiş olan Hanehalkı Besin Güvencesi ve Adölesanlarda Besin Güvencesi Anketlerinin, Türkçe uyarlamalarının geçerli ve güvenilir bir araç olduğunu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the validity and reliability of the USDA Household Food Security Survey Module and the Self-Administered Food Security Survey Module for Children Ages 12 Years and Older, which are instruments designed to assess food security status among households and adolescents, respectively. The validation study of the Household Food Security Survey Module was conducted with 232 voluntary participants, while the adolescent module was applied to 108 adolescents. Demographic characteristics, anthropometric measurements, health history, and household information of the participants were collected using a structured questionnaire. Data were analyzed using SPSS for Windows 22.0 and AMOS 22.0 software packages. In the reliability analysis of the household module, test-retest reliability was found to be statistically significant and high (r = 0.993; p < 0.001). For the adolescent module, item analysis indicated high internal consistency (Cronbach's Alpha = 0.933), and test-retest reliability was also high and statistically significant (r = 0.959; p < 0.001). Exploratory factor analysis revealed a unidimensional structure for the adolescent scale, explaining 69.69% of the total variance. The KMO value was 0.854 and Bartlett's test was significant (p < 0.001). Confirmatory factor analysis showed that the model fit indices were within acceptable limits (CFI = 0.949; RMSEA = 0.151). As a result, the Turkish adaptations of both the revised Household and Adolescent Food Security Survey Modules were determined to be valid and reliable tools for assessing food security in the Turkish context.