Dul kadının mali hakları
The financial rights of widowed women
- Tez No: 959683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ BEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İslam dini boşanmayı helal kılmıştır. Boşanmadan sonrada eşler arasına bir takım hukuki sorumluluklar yüklemiştir. Bu çalışmamızda bu sorumluluklardan bahsederek boşanmadan sonrada kişilerin vazifelerini yerine getirmesi ve harama düşmemesi için gerekli bilgileri nafaka özelinde anlatmayı amaçlamadık. Kişilerin harama girmemesi ve toplumun en küçük yapı taşı olan aile ve çocukların korunması noktasında önemlidir. Tez araştırmasında Fıkhın temel kaynağı Kur'an ve Sünnet, temel fıkıh kitapları, ilmihaller ve aile hukuku kitapları kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Islam has made divorce halal. After the divorce, he imposed some legal responsibilities between the spouses. In this study, by talking about these responsibilities, we did not aim to explain the necessary information in terms of alimony so that people can fulfill their duties and not fall into haram after divorce. It is important for people not to engage in haram and to protect family and children, which are the smallest building blocks of society. In the thesis research, the main source of Fiqh, the Qur'an and Sunnah, basic fiqh books, catechisms and family law books will be used.