Pakistanlı ebeveynlerin kızlarının akademik alanlarını ve kariyerlerini belirleme sürecindeki rolü
The role of Pakistani parents in the process of determining their daughters' academic majors and careers
  1. Tez No: 959685
  2. Yazar: MINAHIL ZAFAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. SELDA TASDEMİR AFSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Ebeveynlerin beklentileri, eğitimi, sosyal sınıfı ve çocuklarıyla ilişkileri, çocuklarının özellikle kızlarının akademik ve mesleki kararlarını şekillendirmede önemli bir rol oynamaktadır. Pakistan'da ebeveynler, kızlarının güvenliğini sağlamak amacıyla onların kariyer yollarını sıklıkla aktif bir şekilde yönlendirmektedir. Orta sınıf ailelerde ebeveynler, kızları ilgi duymasa da, tıp mesleğini çoğu zaman tek kabul edilebilir kariyer olarak teşvik etmektedirler. Bu nedenle, bu çalışma, orta sınıf ebeveynlerin kızlarının akademik ve kariyer seçimlerini nasıl etkilediğini incelemekte; tıp mesleğine olan güçlü tercihi ve sanat bilimlere yönelik görece düşük önemi vurgulamaktadır. Hem ebeveynlerin hem de kız çocuklarının bakış açılarını ele alarak—nispeten nadir bir yaklaşım—araştırma, bu kararları şekillendiren sosyal, kültürel ve ekonomik faktörlere dair daha ayrıntılı bir anlayış sunmaktadır. Nitel bir araştırma deseni kullanılmış olup, 25 katılımcı ile yarı yapılandırılmış, derinlemesine çevrimiçi görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar arasında 8 ebeveyn, tıp alanında 12 kız ve kitle iletişimi, mimarlık, biyoteknoloji ve elektrik mühendisliği gibi sanatla ilişkili veya diğer disiplinlerden 5 kız yer almaktadır. Katılımcılar kartopu örnekleme yöntemiyle seçilmiş ve veriler Creswell'in (2014) nitel veri analiz yaklaşımı kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen veriler, kızların akademik ve kariyer seçimlerinin büyük ölçüde kendi isteklerinden ziyade babaları tarafından şekillendirildiğini ortaya koymuştur. Tıp, sosyal prestiji, sağladığı evlilik fırsatları ve güvenli hastane ortamı nedeniyle kızlar için en çok tercih edilen kariyer olarak öne çıkmıştır. Tıp dışında, kızlar genellikle yazılım veya elektrik mühendisliği gibi“kadınlara uygun”mühendislik dallarına yönlendirilmiş. Bunun nedeni, bu alanların uzaktan çalışma imkânı sunmasıdır. Orta sınıf ailelerde genel olarak fen bilimleri teşvik edilirken, sanat alanları sınırlı finansal getirileri nedeniyle tercih edilmemektedir. Ayrıca kızların iş gücüne katılımı ebeveyn onayına bağlı olup, onları hastaneler, eğitim kurumları veya çevrimiçi platformlar gibi güvenli ve sosyal olarak kabul edilebilir ortamlara yönlendirmiştir. Evlilik, annelik ve kayınvalidelerin ev içi beklentileri, kadınların kariyer sürekliliğini daha da kesintiye uğratmakta olup; böylece ebeveyn beklentileri, kültürel normlar, sosyal sınıf, cinsiyet rolleri ve evlilik, kadınların kariyer yollarını birlikte şekilliyor.
Özet (Çeviri)
Parents' expectations, education, social class, and relationships with children play a significant role in shaping their children's academic and career decisions, especially daughters'. In Pakistan, parents actively guide their daughters' career paths to ensure their safety. Within middle-class families, parents often encourage medicine as the only acceptable career for their daughters, even when the daughters themselves show little interest. Therefore, this study explores how middle-class parents influence their daughters' academic and career choices, highlighting the strong preference for medicine and the comparatively lower regard for arts and humanities. By examining perspectives from both parents and daughters—a relatively rare approach—this research offers a nuanced understanding of the social, cultural, and economic factors that shape these decisions. A qualitative design was employed, using semi-structured, in-depth online interviews with 25 participants: 8 parents, 12 daughters in the medical field, and 5 daughters in arts-related or other disciplines, including mass communication, architecture, biotechnology, and electrical engineering. Participants were recruited via snowball sampling, and the data were analyzed using Creswell's (2014) qualitative approach. The findings revealed that daughters' academic and career choices were largely influenced by fathers rather than their own aspirations. Medicine emerged as the most preferred career, valued for its social prestige, the marriage prospects it offers, and the safe hospital environment. If not medicine, daughters were often guided toward“female-appropriate”engineering branches, such as software or electrical engineering, which offer remote work. Science fields were generally encouraged, while arts fields were discouraged due to their limited financial benefits. Daughters' workforce participation depended on parental approval, limiting them to socially acceptable settings such as hospitals, educational institutions, or online platforms. Marriage, motherhood, and in-laws' domestic expectations further disrupted career continuity, illustrating how parental expectations, cultural norms, social class, gender roles, and marriage collectively shape career paths for women in Pakistan.