The effect of financial development and trade openness on foreign direct investments: The case of Türkiye
Finansal gelişmişlik ve ticari açıklığın doğrudan yabancı yatırımlara etkisi: Türkiye örneği'
- Tez No: 959692
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SİVRİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1993-2020 dönemi için Türkiye'de ticari açıklık ve finansal gelişmişlik düzeyinin doğrudan yabancı yatırımlar üzerindeki etkisini ampirik olarak incelemektir. Zaman serisi modelleri için kullanılan yöntemlerden biri olan Autoregressive Distributed Lag (ARDL) yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen çalışmada, değişkenlerin doğrudan yatırımlar üzerindeki etkisinin kısa ve uzun dönemde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Ticari açıklık değişkeni kısa dönemde pozitif bir etkiye sahipken uzun dönemde doğrudan yabancı yatırımlar üzerinde caydırıcı bir etkiye sahiptir. Öte yandan, finansal gelişmişlik değişkenini temsilen kullanılan göstergelerde de farklı sonuçlar ortaya çıkmıştır. İşlem hacmini temsil eden hisse senedi devir hızı oranı ve kredi değişkeni uzun vadede doğrudan yabancı yatırımların belirleyicisi konumundayken, hisse senedi piyasa kapitalizasyonu ve para arzı değişkenlerinin ise uzun dönemde doğrudan yatırımları caydırıcı etkisi olduğunu ortaya çıkmıştır. Böylece, çalışma sonuçları Türkiye için finansal gelişmişlik değişkeninin doğrudan yatırımlar üzerinde genel olarak pozitif bir etkiye sahip olduğunu ortaya koyarken, Türkiye'nin bazı yapısal sorunlarının ticari açıklığın doğrudan yatırımlar üzerindeki etkisinin negatif olmasına yol açtığını göstermiştir. Ayrıca, bu çalışma bazı politika çıkarımları da sunabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to empirically analyze the effect of trade openness and financial development on foreign direct investment (FDI) in Türkiye for the period 1993-2020. The study employs the Autoregressive Distributed Lag (ARDL) model, one of the most commonly used methods in the time series analysis, and reveals that the effects of the variables on FDI exhibit different results in the short and long term. While the trade openness variable has a positive impact in the short term, it has a deterrent impact on FDIs in the long term. On the other hand, the indicators used to represent financial development yield varying results. The stock market turnover ratio, which presents trading volume, and the credit variable are found to be significant determinants of FDI in the long run. However, stock market capitalization and broad money have a discouraging impact of FDI over the long run. Thus, the findings suggest that financial development generally has a positive effect on FDI in Türkiye, whereas certain structrual problems reduce the positive impact of trade openness. Additionally, the study offers several policy implications.