Aile hekimliği polikliniğine herhangi bir sebeple başvuran 18 yaş üstü hastaların sağlıklı beslenmeye yönelik tutumları
The attitudes of patients over the age of 18 who visit the family medicine outpatient clinic for any reason towards healthy eating
  1. Tez No: 959699
  2. Yazar: EMRE ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UTKU ESER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmada, belirli bir zaman diliminde polikliniğe başvuran bireylerin sağlıklı beslenmeye yönelik tutumlarının değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Gereç Yöntem: Bu çalışma, 18-65 yaş arasındaki kişilerin sağlıklı beslenmeye yönelik tutumlarının değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen kesitsel, tanımlayıcı ve analitik bir çalışmadır. Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 18-65 yaş hastalar arasında 1.03.2025-1.06.2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Öncelikle çalışmaya katılan hastalar gönüllük esasına göre çalışmaya dâhil edilmiş olup, çalışma hakkında hastaya gerekli açıklamalar yapıldıktan sonra yazılı onamları alınmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan sosyodemografik veri formu ile Tekkurşun Demir ve Cicioğlu tarafından geliştirilen“Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza toplam 280 hasta katıldı. Hastaların %53,9'u (n=151) kadın, %46,1'i (n=129) erkekti. Hastaların yaşları 18 ile 65 yaş arasında değişmektedir. Hastaların SBİTÖ puan ortalaması ve standart sapması 75,11±9,7'dir. Sonuç: Araştırma sonucuna baktığımızda beslenme; yaş, cinsiyet, VKİ, ikamet, çalışma durumu, çocuk sahibi olma durumu, medeni durum, öğrenim durumu, sigara ve alkol kullanma durumu, gelir düzeyi, fiziksel egzersiz gibi birçok faktörden etkilenmektedir. Beslenme ile ilgili sorunların önlenmesinde en etkili ve temel yol eğitimdir. Bu doğrultuda, aile hekimleri hasta görüşmesinde beslenme konusuna değinmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to evaluate the attitudes of individuals who applied to the clinic within a certain time frame towards healthy eating. Materials and Methods: This study is a cross-sectional, descriptive, and analytical study conducted to evaluate the attitudes toward healthy eating among individuals aged 18 to 65. It was carried out between March 1, 2025, and June 1, 2025, among patients aged 18 to 65 who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic of Uşak University Faculty of Medicine Training and Research Hospital. Participants were included in the study on a voluntary basis, and written informed consent was obtained after providing necessary explanations about the study. As data collection tools, a sociodemographic data form developed by the researcher and the“Attitude Scale Towards Healthy Eating”developed by Tekkurşun Demir and Cicioğlu were used. Results: A total of 280 patients participated in our study. Of the patients, 53.9% (n=151) were female and 46.1% (n=129) were male. The patients' ages ranged between 18 and 65 years. The mean score and standard deviation of the Attitude Scale Towards Healthy Eating (ASTHE) was 75.11±9.7. Conclusions: When we look at the results of the study, it is evident that nutrition is influenced by many factors such as age, gender, BMI, place of residence, employment status, having children, marital status, educational level, smoking and alcohol use, income level, and physical exercise. Education is the most effective and fundamental way to prevent nutrition-related problems. In this context, it is of great importance for family physicians to address the topic of nutrition during patient consultations.