Martenzitik paslanmaz çeliklerin kaynak yapılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of weldability of martensitic stainless steel
- Tez No: 959712
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada AISI 420J2 martenzitik paslanmaz çeliğin fiber lazer kaynak yöntemi ile kaynaklanabilirliği ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Kullanılan fiber lazer kaynak yönteminin mekanik ve içyapı üzerindeki etkileri detaylı bir şekilde araştırılmıştır. Kaynaklı bağlantıların içyapısı, optik mikroskop kullanılarak incelenmiştir. AISI 420J2 malzemelere uygulanmış fiber lazer kaynak yöntemi için optimum kaynak parametreleri 1000 W lazer tepe gücü ve kaynak ilerleme hızı 3,77 mm/s olarak bulunmuştur. Deneyler sonucunda farklı parametrelerde birleştirilen malzemelerin temin edildiği şekliyle kaynak bölgesinden koptuğu ve başarılı sonuçların elde edilemediği gözlemlenmiştir. Yapılan literatür taraması sonucunda malzemelere gerilme giderme tavlaması uygulanması gerektiği tespit edilmiştir. Gerilme giderme tavlaması sonucunda numunelere çekme deneyi uygulanmış ve malzemelerin kaynak bölgesinden kopmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bunun sonucu olarak ısıl işlem yapıldıktan sonra gerilme giderme tavlaması uygulanan numunelerin içyapı sonuçları incelenmiştir. İçyapı incelemesi sonucunda delta ferrit yapıların fazla olmasının bölgesel yumuşamaya sebebiyet vererek esas metalin sertlik miktarlarını düşürdüğü tespit edilmiştir. Ayrıca içyapıda oluşan delta ferrit miktarının yüksek oluşu, soğuk çatlaklara sebebiyet verebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the weldability and mechanical properties of AISI 420J2 martensitic stainless steel were investigated using the fiber laser welding method. The effects of the applied fiber laser welding process on the mechanical properties and microstructure were examined in detail. The microstructure of the welded joints was analyzed using an optical microscope. For the fiber laser welding of AISI 420J2 materials, the optimum welding parameters were determined to be a laser peak power of 1000 W and a welding speed of 3.77 mm/s. Experimental results showed that the materials welded with different parameters fractured at the weld zone in their as-received condition, indicating unsuccessful results. Based on the literature review, it was determined that stress relief annealing should be applied to the materials. After the application of stress relief annealing, tensile tests were conducted on the samples, and it was observed that fracture no longer occurred at the weld zone. Consequently, the microstructure of samples subjected to stress relief annealing after heat treatment was examined. Microstructural analysis revealed that a high amount of delta ferrite led to localized softening, which in turn reduced the hardness of the base metal. Furthermore, it was identified that an excessive presence of delta ferrite in the microstructure could lead to cold cracking.