Hemşirelerde malpraktise yönelik algıların meslekle ilgili kaygılar ve kültür ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of perceptions of malpractice in nurses with occupational concerns and culture
  1. Tez No: 959750
  2. Yazar: DİLAN ERTAŞ GÖNÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELANUR ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin malpraktise yönelik algıları ile meslekle ilgili kaygıları ve kültürel faktörler arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarıma sahip bu çalışmada, veriler anket yoluyla toplanmış ve analiz edilmiştir. Sonuçlar, mesleki kaygı ve kültür düzeylerinin malpraktis algısıyla anlamlı ilişkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu bulgular, hemşirelik uygulamalarında etik farkındalık ve kültürel yeterliliğin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between nurses' perceptions of malpractice and their professional concerns and cultural factors. Utilizing a descriptive and correlational research design, data were collected through questionnaires and analyzed statistically. The findings indicated that levels of professional concern and cultural competence are significantly related to perceptions of malpractice. These results highlight the importance of ethical awareness and cultural competence in nursing practice