Ormancılıkta istihsal işlerinde kadının rolü ve önemi
The role and importance of women in forestry production works
- Tez No: 959752
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAMLA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ormancılık Politikası ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Türkiye'de orman işçiliğinde istihsal (odun hammaddesi üretimi) iş kolunda çalışan kesim hem iklim hem de doğanın çetin koşulları altında çalışmalarını sürdürmektedirler. Bu zorlu ve yorucu koşullar içerisinde kadının hem aile ilişkileri hem de çalışma durumu açısından iş-yaşam dengesini kurmaya çalışması ister istemez birtakım ağır iş yükünü, sorumlulukları üstlenmeyi ve toparlama ihtiyacını beraberinde getirmektedir. Bu çalışma ile, Karabük ilinde Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı orman işletme müdürlüklerinde ormancılık istihsal işlerinde kadın işçilerin rolü ve önemi, çalışma ortamlarının ve yaşam şartlarının iyileştirilmesine yönelik kurumsal kapasitenin geliştirilmesi ve kadınların bu iş kolundaki aile ekonomilerine katkılarının saptanmasının yanı sıra bu dezavantajlı kesimin hangi güçlükler içerisinde olduğu, talep ve beklentilerinin neler olduğu ile günlük rutin aile ve iş çalışmalarına yönelik iş-zaman süreçlerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemi kapsamında durum (örnek olay) çalışmasına dayalı olarak yürütülen bu araştırmada veri toplama tekniği olarak gözlem ve görüşme kullanılmıştır. Görüşmeler yüzyüze gerçekleştirilen görüşme formları aracılığıyla uygulanmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizi yöntemi kullanılarak yorumlanmıştır. Çalışmada, kadın orman işçilerin istihsal (üretim) safhalarına yönelik iş-zaman süreçleri, ormanda istihsal işi yapan kadınların çalışma ortamları ve yaşam şekillerine dair mevcut durum (beslenme, eğitim, ekonomik durum, güvenlik, iş kazaları, konaklama/barınma, sağlık, sosyal güvence, sosyal ilişkiler), kadın orman işçilerinin bir gününün hikayesi/günlük rutin çalışmaları, kadın orman işçilerinin talep ve beklentilerine yönelik bulguları değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, orman istihsal işlerinde kadının önemli bir yerinin bulunduğu ve rolünün büyük olduğu saptanmıştır. Odun üretim süreçlerinin tüm safhalarında ya kendileri yer almakta ya da eşleri ve çocuklarıyla yardımda bulunmaktadırlar. Bu açıdan bakıldığında araştırmanın oldukça önemli bulgular içerdiği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In Türkiye, forestry workers in the production of wood raw materials continue their work under the harsh conditions of both climate and nature. In these challenging and exhausting conditions, women's efforts to establish a work-life balance in terms of both family relations and working status inevitably bring along some heavy workload, taking on responsibilities and the need to recover. With this study, it is aimed to determine the role and importance of women workers in forestry production works in forest management directorates affiliated to Zonguldak Regional Directorate of Forestry in Karabük province, to develop institutional capacity for improving working environments and living conditions, to determine the contribution of women to family economies in this line of work, as well as to reveal the difficulties of this disadvantaged segment, what their demands and expectations are, and their work-time processes for daily routine family and work activities. In this study, which was conducted based on a case study within the scope of qualitative research method, observation and interviews were used as data collection techniques. Interviews were conducted through face-to-face interview forms. The data obtained from the interviews were interpreted using content analysis method. In the study, the findings on the work-time processes of women forest workers for the stages of extraction (production), the current situation regarding the working environment and lifestyles of women forest workers (nutrition, education, economic situation, safety, occupational accidents, accommodation/housing, health, social security, social relations), the story of a day/daily routine of women forest workers, and the demands and expectations of women forest workers were evaluated. As a result of the study, it was determined that women have an important place and a great role in forest production. They either take part in all stages of wood production processes themselves or they help with their husbands and children. From this point of view, it is foreseen that the research contains very important findings.