Hidrojen peroksit ile oksidatif hasarın indüklendiği L929 fare fibroblast hücrelerinde engeletinin olası koruyucu etkilerinin araştırılması
Investigation of the possible protective effects of engeletin on L929 mouse fibroblast cells oxidative damage induced by hydrogen peroxide
- Tez No: 959753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ÇETİN, DOÇ. DR. BÜŞRA DİNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, oksidatif stres modeli olarak H₂O₂ ile hasar oluşturulan L929 fare fibroblast hücrelerinde doğal bir flavonoid olan ENG'nin potansiyel koruyucu etkilerini araştırmaktır. Antioksidan savunma, inflamatuar yanıt ve hücre canlılığı üzerindeki etkiler değerlendirilmiştir. Çalışmada L929 hücre hattı kullanılarak in vitro model oluşturulmuştur. Materyal ve Metot: Oksidatif stres indüklemek için hücrelere belirli dozlarda H₂O₂ uygulanmıştır. Sonrasında farklı dozlardaki ENG ile tedavi grupları oluşturulmuştur. GSH, MDA ve SOD düzeyleri spektrofotometrik yöntemlerle ölçülmüş; TNF-α ve IL-1β mRNA ekspresyonları qRT-PCR ile analiz edilmiştir. Hücre canlılığı MTT yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular: H₂O₂ uygulamasıyla oksidatif stress oluşturulan grupta GSH ve SOD seviyeleri azalırken, MDA düzeyleri arttı. ENG tedavisi, özellikle 20 ve 40 µM dozlarında bu değişiklikleri anlamlı şekilde düzeltti. TNF-α ve IL-1β mRNA düzeylerinde gözlenen artış, engeletin ile azaldı; 40 µM dozda IL-1β seviyesi anlamlı şekilde düştü. MTT sonuçlarına göre, düşük ve orta dozlarda hücre canlılığı korunurken, 60 ve 80 µM dozlarında belirgin sitotoksik etki gözlendi. Sonuç: ENG uygulaması, H₂O₂'nin neden olduğu oksidatif stresin etkilerini hafifletmiştir. GSH ve SOD düzeyleri anlamlı şekilde artarken, MDA konsantrasyonu azalmıştır. Ayrıca TNF-α ve IL-1β ekspresyon seviyelerinde belirgin düşüş gözlemlenmiş, hücre canlılığı düşük ve orta dozlarda önemli ölçüde korunmuştur. Bu sonuçlar, engeletinin antioksidan, antiinflamatuar ve sitoprotektif özelliklere sahip olduğunu ve oksidatif stres kaynaklı hücresel hasarı azaltmada etkili bir ajan olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the potential protective effects of ENG, a natural flavonoid compound, on oxidative stress-induced cellular damage in L929 mouse fibroblast cells. The effects of ENG on antioxidant defense, inflammatory response, and cell viability were evaluated following H₂O₂ exposure. Material and Method: L929 fibroblast cells were cultured and exposed to H₂O₂ to establish an oxidative stress model. Cells were subsequently treated with various dosess of ENG. Intracellular levels of GSH, MDA, and SOD were determined using spectrophotometric assays. The mRNA expression of pro-inflammatory cytokines (TNF-α and IL-1β) was assessed using quantitative real-time PCR. Cell viability was measured via the MTT assay. Results: In the H₂O₂ group, GSH and SOD levels decreased, while MDA increased significantly. ENG treatment, especially at 20 and 40 µM, reversed these changes. The elevated mRNA levels of TNF-α and IL-1β were reduced by ENG; IL-1β significantly decreased at 40 µM. According to MTT results, cell viability was preserved at lower doses, whereas 60 and 80 µM ENG caused significant cytotoxicity. Conclusion: ENG treatment significantly mitigated oxidative damage caused by H₂O₂. Increased levels of GSH and SOD and decreased levels of MDA were observed, indicating enhanced antioxidant capacity. Additionally ENG downregulated the mRNA expression of TNF-α and IL-1β, demonstrating anti-inflammatory potential. Cell viability was notably preserved at low and moderate doses of ENG. These findings suggest that engeletin exerts antioxidant, anti-inflammatory, and cytoprotective effects and may serve as a promising agent in managing oxidative stress-induced cellular injury.