Rehberlik ve araştırma merkezinde çalışan personellerin dil ve konuşma bozukluğu olan bireylerin eğitsel değerlendirme ve tanılama süreçlerine ilişkin görüşleri
Opinions of personnel working in guidance and research centers on the educational assessment and diagnosis processes of individuals with speech and language disorders
  1. Tez No: 959763
  2. Yazar: TUĞBERK ALİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, rehberlik ve araştırma merkezinde çalışan personelin, dil ve konuşma bozukluğu yaşayan bireylerin eğitsel değerlendirme ve tanılama sürecine ilişkin görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, rehberlik araştırma merkezi çalışanlarının, dil ve konuşma bozukluğu yaşayan bireylerin eğitsel değerlendirme ve tanılamasına ilişkin görüşlerini belirlemek ve bu sürecin önemini vurgulamaktır. Bu çalışmada, nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş ve fenomenoloji deseni tercih edilmiştir. Bu çalışmada, rehberlik ve araştırma merkezlerinde görev yapan 12 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada veri toplamak amacıyla katılımcı bilgi formu ile yarı yapılandırılmış görüşme formundan yararlanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada, nitel veri analizinde tercih edilen içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler, MaxQDA Analytics PRO 2024 yazılımına aktarılmış ve analiz süreci bu program aracılığıyla sistematik biçimde gerçekleştirilmiştir. Veriler analiz edildikten sonra“Süreçteki Kritik Aşamalar”,“Karşılaşılan Zorluklar”,“Ölçme Araçları ve Teknoloji Kullanımı”,“Çalışanlara Yönelik Algılar”ve“Karşılaşılan Zorluklara Yönelik Çözüm Önerileri”olmak üzere beş ana tema ortaya çıkmıştır. Bazı temalar altında alt kategorilere ulaşılmıştır. Örneğin“Süreçteki Kritik Aşamalar”teması altında“Değerlendirme Süreçleri”ve“Formlar ve Değerlendirme Araçları”kategorileri,“Ölçme Araçları ve Teknoloji Kullanımı”teması altında ise“Tanı Sürecinde Ölçme Araçlarının Kullanımı”ve“Tanı Sürecinde Teknoloji Kullanımı”olmak üzere 2 adet kategori bulunmaktadır.“Çalışanlara Yönelik Algılar”temasında ise“Mesleki Bilgi ve Beceri Yeterliliği”,“Farklı Disiplin ve Kurumlar ile Etkileşimler”ve“Çalışanların Rol ve Sorumlulukları”kategorilerine ulaşılmıştır. Katılımcıların süreçte gördüğü en kritik aşamalardan biri, hastane raporundan sonra eğitsel değerlendirme ve tanılama işleminin yapılmasıdır. Katılımcıların karşılaştıkları en önemli zorluklardan biri ise kurumlarda dil ve konuşma terapisti eksikliğinin yaşanmasıdır. Katılımcılar ölçme araçlarının çeşitsiz olduğunu ve teknolojiden yararlanılmadığını vurgulamaktadır. Katılımcıların karşılaşılan zorluklara yönelik vermiş olduğu çözüm önerilerinde en sık vurgulanan çözüm önerisi, kurumlara dil ve konuşma terapistinin istihdam edilmesidir. Dil ve konuşma bozukluklarının eğitsel değerlendirme ve tanılama süreçlerinin daha etkili yürütülebilmesi için rehberlik ve araştırma merkezlerine dil ve konuşma terapistlerinin istihdamı büyük önem taşımaktadır. Eğitsel değerlendirme ve tanılama sürecinin farklı disiplinlerden uzmanların ortak değerlendirme yapmasının daha nitelikli sonuçlar vereceği düşünülmektedir. Rehberlik ve araştırma merkezinde bulunan personelinde dil ve konuşma bozukluklarına ilişkin bilgi düzeyini artırması amacıyla hizmet içi eğitim programlarına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the views of staff working in guidance and research centers regarding the educational assessment and diagnosis processes of individuals with speech and language disorders. The main objective of this research is to identify the perspectives of guidance and research center personnel on the educational evaluation and diagnosis of individuals with speech and language disorders and to highlight the importance of these processes. In this study, a qualitative research approach was adopted, and the phenomenological design was preferred. Semi-structured interviews were conducted with 12 participants working in guidance and research centers. For data collection, a participant information form and a semi-structured interview form were utilized. The semi-structured interviews were conducted online. Content analysis, a commonly preferred method in qualitative data analysis, was employed in this research. The data obtained from the interviews were transferred to MaxQDA Analytics PRO 2024 software, and the analysis process was carried out systematically using this program. Following the data analysis, five main themes were identified:“Critical Stages in the Process”,“Challenges Encountered”,“Use of Assessment Tools and Technology”“Perceptions Toward Professionals”and“Proposed Solutions to the Challenges”. Some of these themes included sub-categories. For example, under the theme“Critical Stages in the Process”two categories were identified:“Evaluation Procedures”and“Forms and Assessment Tools”. Similarly, under the theme“Use of Assessment Tools and Technology”, the categories“Use of Assessment Tools in the Diagnostic Process”and“Use of Technology in the Diagnostic Process”emerged. The theme“Perceptions Toward Professionals”included three categories:“Professional Knowledge and Skills”,“Interaction with Different Disciplines and Institutions”and“Roles and Responsibilities of the Staff”. One of the most critical stages in the process, as highlighted by the participants, was conducting the educational assessment and diagnosis following the hospital report. One of the major challenges mentioned was the lack of speech and language therapists in institutions. Participants emphasized the limited variety of assessment tools and the insufficient use of technology. Among the proposed solutions, the most frequently emphasized recommendation was the employment of speech and language therapists in institutions. Employing speech and language therapists in guidance and research centers is of great importance to ensure more effective educational assessment and diagnosis processes for individuals with speech and language disorders. It is believed that conducting these processes through the collaborative evaluation of experts from different disciplines will yield more comprehensive and accurate results. Additionally, there is a need for in-service training programs to enhance the knowledge level of personnel in guidance and research centers regarding speech and language disorders.