Tip 2 diyabetes mellitüs hastalarında güvenli subkütan enjeksiyon uygulama becerisinin kazandırılmasında iki farklı öğretim yönteminin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of two different teaching methods in safe subcutaneous injection skills in type 2 diabetes mellitus patients
- Tez No: 959768
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BÜYÜKYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu araştırma, SC yoldan güvenli insülin enjeksiyon uygulama becerisinin kazandırılmasında, video destekli eğitim ve düşük gerçekli simülasyon maketine dayalı öğretimin etkinliğini incelemek amacıyla deneysel tasarım türünde gerçekleştirildi Yöntem: Araştırma, Sağlık Bakanlığına bağlı bir hastanenin dahiliye polikliniğinde Aralık 2024 - Mayıs 2025 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini dahiliye polikliniğine başvuran ve subkütan yoldan insülin enjeksiyonuna ilk defa başlayacak olan Tip 2 Diyabet hastaları oluşturdu. Örneklemini ise, araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 82 birey oluşturdu. Verilerin toplanmasında; Hasta Bilgi Formu, Mini-Cog Testi, Görsel Kıyaslama Ölçeği, Ağrı ve Kan Glikoz Değeri takip çizelgesi, Milimetrik Şeffaf Bant, Hematom Alanı İndeksi, Lipoatrofi ve Lipohipertrofi Tanılama Formu ve SC Yoldan Enjeksiyon Takip Çizelgesi kullanıldı. Deney-1 grubunda yer alan bireylere düşük gerçekli simülasyon maketi, Deney-2 grubunda yer alan bireylere ise video destekli subkütan enjeksiyon eğitimi verildi. 1. hafta,1.ay ve 3. ayda yapılan izlemlerde kan glikoz değeri, ağrı, ekimoz, hematom, lipoatrofi, lipohipertrofi ve subkütan enjeksiyon uygulama becerileri değerlendirildi. Bulgular: Araştırma kapsamında yer alan bireylerin çoğunluğu erkek (%56,1) ve ilkokul mezunu (%65,9) idi. Bireylerin %76,8'inin sigara kullanmadığı ve %59,8'inin kronik hastalığı bulunmadığı görüldü. Araştırma kapsamında yer alan bireylerin yaş ortalamasının 60.6±9.8, BMI ortalamasının 29.6±6.3, trombosit değerlerinin ortalaması 295±93.8, PT ortalaması 13±3.1 ve aPTT ortalaması 1.21±.37 olarak belirlendi. Bireylerin SC insülin enjeksiyonuna başladıkları ilk 1 hafta, 1.ay ve 3. aylardaki; sabah açlık ve tokluk, öğle ile akşam vakitlerindeki açlık ve tokluk kan glikoz değeri puan ortalamaları ve HbA1c değerleri grupların (düşük gerçekli simülasyon maketi ve video destekli eğitim grubu) kendi içinde ve gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığı görüldü (p>0,05). İnsülin enjeksiyonuna bağlı gelişen ağrı şiddeti puan ortalamaları açısından da video destekli eğitim grubu ile düşük gerçekli simülasyon maketi grubu arasında ve grupların kendi içinde anlamlı fark görülmedi (p>0,05). Buna karşın SC yoldan insülin enjeksiyonuna yönelik uygulanan eğitimler sonucunda 1. hafta, 1.ay ve 3. ay yapılan ekimoz ve lipohipertrofi değerlendirmelerinde; video destekli eğitimi yapılan grupta ekimoz ve lipohipertrofi oranı, düşük gerçekli simülasyon maketi ile eğitim yapılan gruba göre anlamlı oranda daha düşük bulundu (p0,05). Subkütan enjeksiyon uygulama beceri değerlendirmelerinde de video destekli eğitim yapılan grupta, malzeme hazırlama beceri puan ortalaması ve subkütan enjeksiyon uygulama beceri puan ortalaması düşük gerçekli simülasyon maketi ile eğitim yapılan gruba göre anlamlı ölçüde yüksek bulundu (p0,05). Sonuç: Tip 2 Diyabet hastalarında subkütan insülin enjeksiyonuna ilişkin eğitimlerde video destekli eğitimin uygulanmasının; hasta bireylerde ekimoz ve lipohipertrofi gelişimini azalttığı ve SC enjeksiyon uygulama becerisini artırdığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted using an experimental design to examine the effectiveness of video-assisted education and low-fidelity simulation-based training in developing the skill of safe subcutaneous insulin injection administration. Methods: The majority of participants in the study were male (56.1%) and had completed primary education (65.9%). It was observed that 76.8% of the participants were non-smokers, and 59.8% did not have any chronic diseases. The mean age of the participants was 60.6±9.8 years, the mean BMI was 29.6±6.3, the average platelet count was 295±93.8, mean PT was 13±3.1, and mean aPTT was 1.21±0.37.There were no statistically significant differences within or between the groups (low-fidelity simulation model group and video-assisted education group) in terms of mean blood glucose levels measured at fasting and postprandial times in the morning, noon, and evening, as well as HbA1c values at the first week, first month, and third month following the initiation of subcutaneous insulin injection (p>0.05). Similarly, no significant differences were observed in pain intensity scores associated with insulin injection either between or within the groups (p>0.05). However, in the assessments of bruising (ecchymosis) and lipohypertrophy conducted at the first week, first month, and third month, the incidence of ecchymosis and lipohypertrophy was found to be significantly lower in the video-assisted education group compared to the low-fidelity simulation model group (p0.05). In the subcutaneous injection skill assessments, the video-assisted education group had significantly higher mean scores for both material preparation and subcutaneous injection performance compared to the low-fidelity simulation group (p0.05). Results: It was determined that the use of video-assisted education in training related to subcutaneous insulin injection in patients with type 2 diabetes reduced the incidence of ecchymosis and lipohypertrophy and improved subcutaneous injection skills