Ülkemizde üretilen bazı solucan gübrelerinin (vermikompost) toprak verimliliğine yönelik bazı özelliklerinin analizi ve değerlendirilmesi
Analysis and evaluation of some properties of some vermicomposts (vermicompost) produced in our country for soil fertility
- Tez No: 959769
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Ülkemiz ölçeğinde üretilen solucan gübresi içeren kompost gübrelerden temin edilen vermikompost numunelerinin bazı özelliklerinin belirlenmesi ve toprak verimliliğine olumlu veya olumsuz etkisi veya katkısı olması yönünde muhtemel etkilerini değerlendirerek, referans değerler ve yönetmelik ile kıyaslamak ve yorumlamaktır. Yöntem: Farklı firmalardan temin edilen vermikompost gübrelerin analize hazırlık sonrası; Organik madde içeriği, toplam azot, inorganik azot, kireç, pH, elektirik iletkenliği , tuz içeriği, makro ve mikro element analizleri ile potansiyel toksik ağır metal içerikleri analiz edildikten sonra, referans değerlerle kıyaslanarak tarım topraklarının verimliliğini olumlu veya olumsuz etkileme ihtimallerine yönelik değerlendirmeler yapılmıştır. Bulgular: 11 katı 1 sıvı vermikompost gübrelerin organik madde içerikleri, toplam azot içerikleri, C/N oranları , pH ve tuz içerikleri (birkaç örnek hariç) ile diğer makro ve mikro element içerikleri referans değerlerle karşılaştırıldığında genel olarak ideal aralıklarda bulunmuştur. Ayrıca potansiyel toksik ağır metal içeriklerinin de toksik sınırların altında olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Aratırmada kullanılan gübrelerin genel olarak tarım topraklarına gerek besin elementi kaynağı olarak gerekse ıslah materyali olarak önerilebileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this research study is to determine some properties of vermicompost samples obtained from compost fertilizers containing vermicompost at the scale of our country and to evaluate their possible effects on soil fertility in terms of positive or negative effects or contribution, to compare and interpret them with reference values and regulations. Method: After analyzing the organic matter content, total nitrogen, inorganic nitrogen, lime, pH, electrical conductivity, salt content, macro and micro element analyses, macro and micro element analyses and potentially toxic heavy metal contents of vermicomposts obtained from different companies after preparation of fertilizers for analysis, evaluations were made for the possibility of positive or negative effects on the fertility of agricultural soils by comparing with reference values. Results: Organic matter contents, total nitrogen contents, C/N ratios, pH and salt contents (except some samples) and other macro and micro element contents of 11 solid and 1 liquid vermicompost fertilizers were generally found to be in ideal ranges when compared with reference values. Potentially toxic heavy metal contents were also found to be below toxic limits. Conclusion: It was concluded that the fertilizers used in the study can be recommended for agricultural soils both as nutrient sources and as amendment materials.