Erzincan ili için drone ile hava kirliliğinin tespiti ve haritalanması
Measurement and mapping of air pollution by drone for Erzincan province
  1. Tez No: 959800
  2. Yazar: NACİ ARSLANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI ALTINTAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışması, düşük maliyetli sensörler ile donatılmış insansız hava araçları (İHA) kullanılarak Erzincan ilinin hava kalitesinin izlenmesini ve haritalanmasını amaçlamaktadır. Günümüzde hızla artan kentleşme, sanayileşme ve ulaşım faaliyetleri, hava kirliliği seviyelerinde önemli artışlara yol açmakta ve bu durum toplum sağlığı açısından ciddi tehditler oluşturmaktadır. Bu bağlamda, hava kalitesinin doğru ve detaylı biçimde izlenmesi, çevresel sürdürülebilirlik açısından büyük önem taşımaktadır. Çalışmada, DHT11 (sıcaklık ve nem), MQ-7 (karbon monoksit), MQ-135 (hava kalitesi - CO₂, VOC vb.), MQ-131 (ozon) ve Sharp GP2Y1010AU0F (partikül madde - PM₂.₅) sensörlerinden oluşan entegre bir ölçüm sistemi geliştirilmiştir. Bu sistem, İHA platformuna entegre edilerek belirlenen güzergâhlarda uçurulmakta ve farklı noktalardan veriler toplanmaktadır. Toplanan veriler, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yazılımları kullanılarak görselleştirilmekte, hava kirleticilerin mekânsal dağılımı analiz edilmekte ve potansiyel kirlilik kaynakları tespit edilmektedir. Bunun yanı sıra, elde edilen hava kalitesi verileri toplum sağlığına etkileri bakımından da değerlendirilecektir. Özellikle karbon monoksit, ozon ve partikül maddelerin kısa ve uzun vadeli sağlık riskleri literatür verileri ışığında yorumlanacaktır. Bu çalışma, düşük maliyetli teknolojilerle etkin çevresel izleme yapılabileceğini ortaya koyarak yerel yönetimlerin ve karar vericilerin politika geliştirme süreçlerine katkı sunmayı hedeflemektedir. Aynı zamanda halk sağlığının korunmasına yönelik erken uyarı sistemlerinin geliştirilmesine de bilimsel temel sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to monitor and map the air quality of Erzincan province using unmanned aerial vehicles (UAVs) equipped with low-cost sensors. Rapid urbanization, industrialization, and transportation activities in recent years have significantly increased air pollution levels, posing serious threats to public health. In this context, accurate and detailed monitoring of air quality is crucial for ensuring environmental sustainability. In this study, an integrated measurement system was developed using the DHT11 (temperature and humidity), MQ-7 (carbon monoxide), MQ-135 (air quality – CO₂, VOCs, etc.), MQ-131 (ozone), and Sharp GP2Y1010AU0F (particulate matter – PM₂.₅) sensors. This system is mounted on a UAV platform and flown along predetermined routes to collect data from various locations. The collected data are visualized using Geographic Information Systems (GIS) software, enabling spatial analysis of air pollutants and the identification of potential pollution sources. Moreover, the obtained air quality data are evaluated in terms of their potential impacts on public health. In particular, the short- and long-term health risks of carbon monoxide, ozone, and particulate matter are interpreted based on findings from the literature. This study demonstrates that effective environmental monitoring can be achieved through low-cost technologies and aims to contribute to the policy-making processes of local governments and decision-makers. It also provides a scientific foundation for the development of early warning systems to protect public health.