Cerrahi olarak yönetilen tuboovaryan apse tanılı hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients diagnosed with tubo-ovarian abscess managed surgically
- Tez No: 959811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, tubo-ovaryan apse tanısıyla opere edilen hastalarda uygulanan cerrahi yöntemlerin (açık cerrahi, laparoskopi ve laparoskopiden laparotomiye geçiş) operasyon süreci ve sonrası klinik sonuçlara etkisini karşılaştırarak değerlendirmektir. Cerrahi tercihlerin apse boyutu ile ilişkisi ve operasyon sonrası gelişmeler ışığında yöntemlerin avantajlarını ortaya koymak hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmada, 2020–2025 yılları arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde tubo- ovaryan apse nedeniyle ameliyat edilen 67 hasta incelenmiştir. Hastalara ait demografik veriler, klinik özellikler, laboratuvar sonuçları, görüntüleme bulguları, uygulanan tedavi protokolleri ve tedavi sonrası süreçler değerlendirilmiştir. Veriler hastane bilgi yönetim sistemi aracılığıyla elde edilmiş, eksik veya erişilemeyen kayıtlar çalışmaya dahil edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to compare the intraoperative and postoperative outcomes of patients operated on for tubo-ovarian abscess (TOA) based on the type of surgical approach—laparotomy, laparoscopy, or conversion from laparoscopy to laparotomy. By analyzing the correlation between abscess size and surgical method as well as surgical outcomes, the study seeks to contribute to the existing literature. Materials and Methods: This retrospective study included 67 patients who underwent surgery for TOA between 2020 and 2025 at the Department of Obstetrics and Gynecology, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital. Patient data, including demographics, imaging results, clinical findings, laboratory values, treatment protocols, and post- treatment outcomes, were collected through the hospital's electronic medical records system. Patients with incomplete or inaccessible data were excluded. Statistical analyses considered a p-value of