Çocukluk çağı kanserlerinde teknoloji temelli semptom yönetimi programının semptom yönetimine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of a technology-based symptom management program in symptom control for childhood cancers
  1. Tez No: 959819
  2. Yazar: DİLEK BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU KILIÇARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma kanser tanısı ile izlenen ve aktif tedavi sürecinde olan çocuk ve adölesanlara Semptom Yönetim Modeli'ne dayalı teknoloji temelli semptom yönetimi programının etkinliğini değerlendirilerek non-randomize kontrollü çalışma deseninde yürütülmüştür. Araştırma 8-18 yaş aralığındaki 60 çocuk (29 girişim, 31 kontrol) ile tamamlanmıştır. Girişim grubuna 3 haftalık 'Teknoloji Temelli Semptom Yönetim Programı' uygulanmış, kontrol grubuna rutin bakım verilmiştir. Girişim grubunda bulunan çocuk ve adölesanlara program kapsamında web sitesi hazırlanmış ve semptomu tanıma bilme, farkındalık geliştirme, semptomu yönetme becerisi ve tanımlanan semptoma yönelik hedef geliştirme ve rahatlama yöntemlerinden oluşan üç modülü tamamlamışlardır. Web sitesinde semptom yönetimine yönelik bilgiler, semptom yönetim stratijeleri, rahatlama teknikleri ve çocuk hikayeleri yer almıştır. Ayrıca çocuk ve adölesanlara istedikleri zaman günün her saatinde danışmanlık verilmiş ve haftalık motivasyon mesajları gönderilmiştir. Programın başında ve sonunda çocuklara KINDLE-Kanser Modülü (KINDL-KM), Pediatrik Kanser Baş Etme Ölçeği ve program sırasında SSPedi: Pediatrik Hastalarda Semptom Tarama Ölçeği (4 gün/Hafta) uygulanmıştır. Program Süreç Değerlendirme Formaları ile değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde Ki- kare testi, Fisher-Exact testi, Independent Sample-t testi, Man-Whitney U testi, Wilcoxon testi, Pearson ve MANOVA ve Friedman testi kat sayıları kullanılmıştır. Girişim ve kontrol grubundaki çocukların 3 hafta, haftada dört gün değerlendirilen Pediatrik Semptom Tarama Ölçeği (SSPedi) puan ortalamaları girişim grubu için ilk hafta birinci gün 6,9±2,76 iken üçüncü hafta dördüncü gün 5,3±1,98'e düşmüştür. Kontrol grubunun birinci hafta birinci gün 12,1±3,37 iken, üçüncü hafta dördüncü gün 16,2±4,25'ye yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a non-randomized controlled trial to evaluate the effectiveness of a technology-based symptom management program based on the Symptom Management Model in children and adolescents undergoing active treatment for cancer. The study was completed with 60 children aged 8–18 years (29 intervention, 31 control). The intervention group received a 3-week“Technology-Based Symptom Management Program,”while the control group received routine care. Children and adolescents in the intervention group completed three modules within the program:“Symptom Recognition and Awareness,”“Symptom Management Skills and Goal Setting for Identified Symptoms,”and“Relaxation Techniques.”The website included information on symptom management, symptom management strategies, relaxation techniques, and children's stories. Additionally, children and adolescents were provided with counseling at any time of the day and received weekly motivational messages. At the beginning and end of the program, children were administered the KINDLE-Cancer Module (KINDL-KM), the Pediatric Cancer Coping Scale, and the SSPedi: Pediatric Symptom Screening Scale (4 days/week) during the program. The program was evaluated using 'Process Evaluation Forms.' The data were analyzed using the chi-square test, Fisher-Exact test, Independent Sample-t test, Mann-Whitney U test, Wilcoxon test, Pearson and MANOVA, and Friedman test coefficients. The mean scores of the Pediatric Symptom Screening Scale (SSPedi), which was evaluated four days a week for three weeks, decreased from 6.9±2.76 on the first day of the first week to 5.3±1.98 on the fourth day of the third week in the intervention group. The control group's average score was 12.1±3.37 on the first day of the first week and increased to 16.2±4.25 on the fourth day of the third week.