Primer dismenoreli kadınlarda miyofasyal gevşetme tekniğinin uterin arter kan akışı ve ağrı üzerine akut etkisinin incelenmesi
An investigation of the acute effects of myofascial release technique on uterine artery blood flow and pain in women with primary dysmenorrhea
- Tez No: 959820
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA BAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmamız, primer dismenore (PD) tanısı almış kadınlarda miyofasyal gevşetme tekniğinin (MGT); uterin arter kan akımı, ağrı ve yorgunluk şiddeti, abdominal ve lumbopelvik bölgedeki kaslarda ağrı eşiği ve hemodinamik yanıtlar üzerindeki akut etkilerini incelemek amacıyla randomize kontrollü olarak planlandı. PD tanısı alan 37 kadın (ortalama yaş: 20,84±1,77 yıl), randomize olarak MGT uygulanan çalışma grubu (n:19) ve herhangi bir müdahalede bulunulmayan kontrol grubu (n:18) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Tüm katılımcılar mensturasyon fazının ilk üç günü içerisinde en ağrılı olduğu gün/günlerden birinde değerlendirildi. Katılımcıların uterin arter kan akış hızı, PI (pulsatilite indeksi) ve RI (rezistans indeksi) değerleri ile, Renkli Doppler Ultrason cihazı (Consona N6 Mindray) ile, ağrı şideti, görsel analog skala (GAS) ve McGill Ağrı Anketi Kısa Formu (KF-MAA) ile, yorgunluk şiddeti GAS ile değerlendirildi. Abdominal ve lumbopelvik kaslarda (rektus abdominus, paraspinal kaslar, gluteus maksimus, gluteus medius) ağrı eşiği algometre ile ölçüldü. Hemodinamik yanıtlar ise sistolik/diastolik kan basıncı (mmHg) ve kalp hızı (atım/dk) değerleri üzerinden, otomatik tansiyon aleti (OMRON M2-HEM 7102-E) ile kaydedildi. Çalışma grubunda, kontrol grubuna kıyasla PI (p=0,011) ve RI (p=0,017) değerlerinin iyileştiği görüldü (p0,05). Sonuç olarak, tek seanslık MGT'nin PD'li kadınlarda uterin arter kan akımını artırmada, vasküler direnci azaltmada, ağrı ve yorgunluk şiddetini azaltmada ve hemodinamik cevapları iyileştirmede etkili bir manuel tedavi yöntemi olduğu tespit edildi. MGT'nin uterin ater akımı ve vasküler direnç, ağrı ve yorgunluk şiddeti ve hemodinamik cevapları iyileştirici etkilerinden dolayı PD'de kullanılmasını önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled study aimed to investigate the effects of the myofascial release technique (MRT) on uterine artery blood flow, pain and fatigue intensity, pressure pain threshold (PPT) in abdominal and lumbopelvic muscles, and hemodynamic responses in women diagnosed with primary dysmenorrhea (PD). A total of 37 women diagnosed with PD (mean age: 20.84 ± 1.77 years) were randomly allocated into two groups: the intervention group (n=19), which received MRT, and the control group (n=18), which received no intervention. All participants were assessed on the most painful day(s) within the first three days of the menstrual phase. The intervention group was evaluated before and after the MRT application, whereas the control group was assessed at the beginning and end of the waiting period. Demographic data (age, body mass index, smoking status), menstrual characteristics (age at menarche, duration of menstrual pain), and menstrual symptoms (e.g., nausea, dizziness) were recorded. Uterine artery blood flow velocity, pulsatility index (PI), and resistance index (RI) were assessed using Color Doppler Ultrasound (Consona N6, Mindray). Pain intensity was measured using the Visual Analog Scale (VAS) and the Short-Form McGill Pain Questionnaire (SF-MPQ), while fatigue was assessed using VAS. Pressure pain threshold of the rectus abdominis, paraspinal muscles, gluteus maximus, and gluteus medius was measured using an algometer. Hemodynamic responses including systolic/diastolic blood pressure (mmHg) and heart rate (beats/min) were measured using an automated sphygmomanometer. The intervention group demonstrated a statistically significant reduction in PI (p=0.011) and RI (p=0.017) compared to the control group. Additionally, significant decreases in pain and fatigue intensity, as well as systolic/diastolic blood pressure and heart rate, were observed. However, no significant changes were found in the pressure pain thresholds of the abdominal and lumbopelvic muscles (p>0.05). In conclusion, single-session MGT was found to be an effective manual therapy method in increasing uterine artery blood flow, decreasing vascular resistance, decreasing pain and fatigue severity, and improving hemodynamic responses in women with PD. We recommend the use of MGT in PD due to its improving effects on uterine artery flow and vascular resistance, pain and fatigue severity, and hemodynamic responses.