Yeni 1,2,3-triazolkarbamat bileşiklerinin sentezi, karakterizasyonu ve anti-fungal özelliklerinin in siliko araştırılması
Synthesis, characterization and in silico investigation of anti-fungal properti̇es of novel 1,2,3-triazolcarbamate compounds
- Tez No: 959841
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE ALTUNDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Dünya nüfusunun katlanarak artması, Fusarium oxysporum kaynaklı verim kayıpları nedeniyle gıda güvenliğini ciddi biçimde tehlikeye atmaktadır. Bu çalışmada, fenil halkasında klor sübstitüentlerinin konumuna göre tasarlanan on dört adet yeni 1,2,3-triazol-karbamat hibriti sentezlenmiştir. Bakır katalizli [3 + 2] siklokatılmayla oluşturulan triazol-alkol bileşiklerinde, alkol grupları izosiyanatlar kullanılarak karbamatlar elde edilmiştir. Bileşikler FT-IR-ATR, 1H/13C-NMR ve HR-APCI-TOF analizleriyle karakterize edilmiştir. Bileşiklerin DFT çalışmaları M06-2X-D3/def2-SVP optimizasyonu ile ωB97X-D/def2-TZVP tek-nokta hesaplamaları, 8,4–8,7 eV'lik HOMO–LUMO aralığı ortaya koymuştur. AlphaFold-3 ve ESMFold tabanlı Fmk1 proteinin modeli ilk kez bilimsel bir çalışmada kullanılarak, QM/MM kenetlenme, 200 ns moleküler dinamik ve MM/GBSA-difüzyon haritası analizleri, hibritlerin aktif bölgede konformasyonel kısıtlamalarla kompleks stabilitesini güçlendirdiğini göstermiştir. Fusarium oxysporum üzerinde gerçekleştirilen in vitro deneyler, üç karbon zincirli meta-kloro türevlerinin en yüksek fungusit aktiviteyi (%54,8) sağlayarak Propamokarb-HCl'ye yaklaştığını ortaya koymuştur ve in silico yöntemlele uyumludur; para-kloro türevlerindeki tek bir bileşiğin ise Fmk1 üzerindeki potansiyel etki mekanizması in silico yöntemlerle tam olarak aydınlatılamamıştır. Hibritler yararlı fitobakterilere minimal etki gösterirken Fmk1'e seçici, yüksek afinite sunmaktadır. Sonuçlar, çevre dostu ve hedefe yönelik fungusit tasarımında triazol-karbamat türevi bileşiklerin ölçeklenebilir, yenilikçi bir çözüm oluşturduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in the world population poses a serious threat to food security due to yield losses caused by Fusarium oxysporum. In this study, fourteen new 1,2,3-triazole-carbamate hybrids were synthesised based on the position of chlorine substituents in the phenyl ring. In the triazole-alcohol compounds formed by copper-catalysed [3 + 2] cycloaddition, carbamates were obtained by using isocyanates. The compounds were characterised by FT-IR-ATR, 1H/13C-NMR and HR-APCI-TOF analyses. DFT studies of the compounds, performed using M06-2X-D3/def2-SVP optimisation and ωB97X-D/def2-TZVP single-point calculations, revealed an HOMO–LUMO energy gap of 8.4–8.7 eV. The AlphaFold-3 and ESMFold-based model of the Fmk1 protein was used for the first time in a scientific study, and QM/MM coupling, 200 ns molecular dynamics, and MM/GBSA-diffusion mapping analyses demonstrated that the hybrids enhance complex stability in the active site through conformational constraints. In vitro experiments conducted on Fusarium oxysporum revealed that three-carbon chain meta-chloro derivatives provided the highest fungicidal activity (54.8%), approaching Propamokarb-HCl, and are consistent with in silico methods; while the potential mechanism of action of a single compound in para-chloro derivatives on Fmk1 could not be fully elucidated using in silico methods. Hybrids exhibit minimal effect on beneficial phytobacteria while providing selective, high affinity for Fmk1. The results highlight that triazole-carbamate derivative compounds represent a scalable, innovative solution for the design of environmentally friendly and target-specific fungicides.