Teacher socialisation of six English lecturers teaching in an English preparatory institution
Bir İngilizce hazırlık kurumunda ders veren altı İngilizce öğretim görevlisinin mesleki açıdan sosyalleşmeleri
- Tez No: 959844
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez, bir Türk üniversitesinin hazırlık okulunda çalışan altı İngilizce öğretmeninin (araştırmacı dahil) ikinci dil sosyalleşmesi ve öğretmen sosyalleşmesi deneyimlerini incelemektedir. Çalışmanın odaklandığı iki ana alan, bu eğitmenlerin hem üniversite öğrencisi olmadan önce hem de sivil ortamlarda üniversite öğrencisi olarak geçirdikleri süre boyunca ikinci bir dille kişisel sosyalleşmelerini nasıl yönettikleri ve hiyerarşik bir ortamda İngilizce öğretmeye nasıl uyum sağladıklarıdır. Çalışma, otoetnografi ve anlatı sorgulamasına dayanan nitel araştırma metodolojisine ve gerçeklikleri hakkında çoklu görüşmelere dayanan katılımcı verilerinin yönleri dahilinde yürütülmektedir. Çalışma, katılımcıların mesleki kimliklerini şekillendiren kişisel geçmişleri, kurumsal beklentiler ve kültürel normlar arasındaki karmaşık ilişkileri vurgulamaktadır. Bulgular, katılımcıların sosyalleşme süreçlerinin karmaşık olduğunu ve disiplin gerektiren bir ortamda sürekli adaptasyon gerektirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the second language socialisation and teacher socialisation experiences of six English teachers (including the researcher) employed in the preparatory school of a Turkish university. The two main areas of focus of the study are how these instructors managed their socialisation to a second language both before becoming university students and throughout their time as university students in civilian settings, and how they adapted to teaching English in a hierarchical environment. The study is conducted within the aspects of the participants' data based on qualitative research methodology grounded in autoethnography and narrative inquiry, and multiple interviews about their realia. It highlights the complex relationships between their personal history, institutional expectations, and cultural norms that shape their professional identities. The findings demonstrate that the participants' socialisation processes are intricate and necessitate ongoing adaptation in a setting that demands discipline.