Teknolojik dönüşümün etkisiyle dijitalleşen medyada Z kuşağının dergi ve dergi yayıncılığına yaklaşımı
Z generation's approach to magazines and magazine publishing in the context of digitalized media driven by technological transformation
- Tez No: 959845
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN AŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dijital Medya Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dijitalleşmenin ve değişen medya tüketim alışkanlıklarının etkisiyle, geleneksel dergicilik anlayışı önemli bir dönüşüm geçirmektedir. Bu çalışma, Z kuşağının dergi kavramına ilişkin algılarını ve beklentilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, yeni medya, Z kuşağı, interaktif dergi ve dergi yayıncılığı gibi temel kavramlar açıklanmış; iletişim fakültesi öğrencilerinin dergi yayıncılığına yönelik görüşleri ve beklentileri analiz edilmiştir. Nitel bir araştırma doğrultusunda yürütülen bu tez kapsamında, iletişim fakültesinde öğrenim gören öğrencilerle derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Bu yöntemle, dergi yayıncılığının gelenekselden dijitale geçiş sürecinde geçirdiği dönüşüm ve bu dönüşümün Z kuşağının medya tüketimi üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Araştırma bulguları, Z kuşağı için dergi kavramının daha interaktif, dijital ve kullanıcı odaklı bir yapıya evrilmesi gerektiğini göstermektedir. Katılımcıların, dijital dergilerde kişiselleştirilebilir içerik, etkileşimli tasarım ve mobil erişim imkânlarına özel önem verdikleri görülmüştür. Bu çalışma, medya ve yayıncılık sektöründe Z kuşağını hedefleyen içerik stratejilerinin oluşturulmasına, ayrıca iletişim fakültelerinin müfredatlarının güncellemesine yönelik öneriler sunarak hem sektörel hem akademik alana katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
With the impact of digitalization and changing media consumption habits, the traditional concept of magazine publishing has undergone a significant transformation. This study aims to examine Generation Z's perceptions and expectations regarding the concept of magazines. Key concepts such as new media, Generation Z, interactive magazines, and magazine publishing are explained, and the views and expectations of communication faculty students towards magazine publishing are analyzed. Conducted within the framework of a qualitative research design, this thesis involves in-depth interviews with students studying at a communication faculty. Through this method, the transformation of magazine publishing during its shift from traditional to digital formats and the effects of this transformation on Generation Z's media consumption habits are explored. The research findings indicate that the concept of magazines for Generation Z needs to evolve into a more interactive, digital, and user-centered structure. Participants particularly emphasized the importance of customizable content, interactive design, and mobile accessibility in digital magazines. This study aims to contribute both to the media and publishing sectors by offering recommendations for developing content strategies targeting Generation Z and to the academic field by suggesting updates to communication faculty curricula.