Enerji performans değişkenlerinin çok kriterli karar verme yöntemi ile değerlendirilmesi: Bir sektörel uygulama
Evaluation of energy performance variables with multi-criteria decision making method a sectoral application
  1. Tez No: 959874
  2. Yazar: HALUK ALİ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEVRİM RODOP, PROF. DR. SEMRA BİRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmanın temel amacı, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi içinde enerji verimliliğini etkileyen ilgili değişkenlerin enerji performansını ne derecede ve ne yönde etkilediğinin araştırmasını yapmaktır. Bu çerçevede, enerji yönetim sistemi yaklaşımı ve enerji verimliliği hesaplanmasında ele alınan değişken faktörler araştırılarak, enerji verimliliği hesaplamasına etkisi için Çok Kriterli Karar Verme yöntemleri ile model kurulmuş ve ampirik olarak test edilmiştir. Çalışma, İzmir'de faaliyet gösteren ve Tekstil alanında üretim yapan bir işletmede elde edilen enerji verileri üzerinde yapılmış, enerji performansını etkileyen veya etkileyeceği düşünülen ilgili değişkenler tespit edilmiş ve bu değişkenler için ÇKKV yöntemleri ile model kurularak test edilmiş, en fazla etkisi olandan başlayarak bir sıralama sağlanmıştır. ÇKKV yaklaşımlarının enerji performansı için stratejilerin seçiminde doğru sonuçlar verebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to make an assessment regarding the use of Multi-Criteria Decision Making techniques in order to investigate to what extent and in what direction the relevant variables affecting energy efficiency within ISO 50001 Energy Management System affect energy performance. In this context, the energy management system approach and the variable factors considered in the calculation of energy efficiency were investigated, and a model was established and empirically tested with MCDM methods for its effect on energy efficiency calculation. The study was conducted on energy data obtained from a company operating in Izmir and producing in the textile sector, and the relevant variables affecting or thought to affect energy performance were determined and a model was established and tested for these variables using MCDM methods, and a ranking was provided, starting from the most effective. It has been seen that MCDM approaches can provide accurate results in selecting strategies for energy performance.