Bağımsız denetimde kilit denetim konuları ve entegre raporlama yapan işletmelerin analizi
Key audit issues in independent auditing and analysis of enterprises engaged integrated reporting
  1. Tez No: 959945
  2. Yazar: AYÇIN ŞENBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
“Bağımsız Denetimde Kilit Denetim Konuları ve Entegre Raporlama Yapan İşletmelerin Analizi”adlı bu çalışmanın en temel amacı Türkiye'de faaliyet gösteren ve entegre raporlarını yayımlayan işletmelerin kilit denetim konularının belirlenerek içerik analizinin yapılmasıdır. Bu doğrultuda çalışmada ERTA'da 2019-2023 yılları arasında entegre raporları yayımlanan 21 işletme ve kurumların denetim raporları örneklem olarak alınmıştır. Çalışmada öncelikle kilit denetimin kapsamı, içeriği ve işletmeler açısından önemi değerlendirilmiş ve daha sonra entegre raporlama kavramı açıklanmıştır. Tez çalışmasının uygulama kısmında ise Türkiye'de entegre raporlama yapan işletmelerde hangi kilit denetim konularına odaklanıldığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla 2019-2023 yıllarında entegre rapor yayımlamış farklı sektörlerde faaliyet gösteren 21 işletme örneklem olarak alınmıştır. Seçilen işletmelerin denetim raporlarının içerikleri analiz edilerek en fazla vurgulanan kilit denetim konuları tespit edilmiştir. Yapılan inceleme sonucunda entegre raporlama yapan işletmelerde en çok açıklanan kilit denetim konuları;“Hasılatın Muhasebeleştirilmesi”,“Maddi Duran Varlıkların Yeniden Değerleme Yöntemiyle Muhasebeleştirilmesi”,“Hasılatın Finansal Tablolara Kaydedilmesi”,“Kredilere İlişkin Beklenen Kredi Zarar Karşılığı”ve“Emeklilik Haklarından Doğan Yükümlülükler”şeklinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study, titled“Key Audit Issues in Independent Auditing and Analysis of Enterprises Engaged Integrated Reporting”is to identify the key audit matters of companies operating in Turkey that publish integrated reports and to conduct a content analysis accordingly. In this context, the audit reports of 21 companies and institutions that published integrated reports on ERTA between 2019 and 2023 were selected as the sample of the study. Initially, the scope, content, and significance of key audit matters from the perspective of companies are evaluated, followed by an explanation of the concept of integrated reporting. In the empirical section of the thesis, the aim is to determine which key audit matters are emphasized by companies that implement integrated reporting in Turkey. For this purpose, 21 companies operating in various sectors and publishing integrated reports between 2019 and 2023 were selected as the sample. The content of the audit reports of these companies was analyzed to identify the most frequently highlighted key audit matters. As a result of the analysis, the most commonly disclosed key audit matters among companies engaged in integrated reporting were identified as:“Revenue Recognition”,“Accounting for Property, Plant, and Equipment Using the Revaluation Model”,“Recording of Revenue in the Financial Statements”,“Provision for Expected Credit Losses on Loans”and“Obligations Arising from Retirement Rights”.