Müzik öğretmeni adaylarının çalgı tükenmişlik durumlarının incelenmesi
Investigating the preservice music teachers' burnout states among their instruments
  1. Tez No: 959976
  2. Yazar: AHMET TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. EVİN ERDEN TOPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Türkiye'de bulunan eğitim fakültesi lisans programları bünyesinde yer alan müzik öğretmenliği lisans programlarına kabul edilen öğrenciler bu programda temel anlamda öğretmenlik meslek bilgisi, genel kültür ve mesleki alan eğitimi dersleri olmak üzere farklı boyutlarda dersler almaktadırlar. Bu program kapsamında almış oldukları mesleki alan derslerinden biri de bireysel çalgı dersidir. Programdaki farklı derslerle de bağlantısı olan bireysel çalgı yeterliliği diğer alan derslerini de etkileyebilecek öneme sahiptir. Bu çalışmada müzik öğretmeni adaylarının bireysel çalgı dersine yönelik tükenmişlik durumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi, çalgı tükenmişliğinin ve çalgı dersi tükenmişliğinin nedenlerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Araştırmada yakınsayan paralel karma desen kullanılmıştır. Çalışma grubunu araştırmanın nicel boyutunda Türkiye'de bulunan 16 eğitim fakültesi müzik eğitimi anabilim dalı lisans programında öğrenim gören 274 müzik öğretmeni adayı, nitel boyutunda ise yine aynı kurumlarda öğrenim gören 55 katılımcı oluşturmaktadır. Çalışmanın veri analizi süreci nicel boyutunda Spss, Lisrel ve Jamovi istatistik programaları ile, nitel boyutunda içerik analizi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, müzik öğretmeni adaylarının bireysel çalgı dersi tükenmişliğinin cinsiyete, çalgı türüne ve çalgı çalışma sürelerine göre anlamlı farklılık gösterdiği, düzenli ve çalışma süresi 2-3 saatin üzerinde olan öğrencilerin daha düşük çalgı tükenmişliği yaşadığı belirlenmiştir. Nicel ve nitel verilerin entegrasyonu sonucunda ise bireysel çalgı dersi tükenmişliğinin çalgı türü ve çalgı çalışma süresi ile bağlantılı olduğu görülse de özellikle ilgili öğretim elemanı yaklaşımı, öğrencilerin kişisel beklentileri ve çalgı dersi deneyimine ilişkin algıları üzerinden şekillendiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Students admitted to undergraduate music teacher education programs within faculties of education in Turkey are enrolled in a curriculum that includes courses in three main areas: professional teaching knowledge, general culture, and subject-specific field education. One of the key subject-specific courses within this program is the individual instrument course. Proficiency in individual instrument performance, which is closely connected to other courses in the curriculum, holds particular significance as it may influence students' overall success in their field of study. This study aims to examine the burnout levels of music teacher candidates toward individual instrument lessons in relation to various variables and to explore the underlying causes of both instrument-related and course-specific burnout. A convergent parallel mixed methods design was employed, and the study was conducted with 274 undergraduate students enrolled in music education departments at 16 faculties of education across Turkey. The qualitative dimension of the research included both focus group and individual interviews. In the quantitative phase, data analysis was carried out using SPSS, LISREL, and Jamovi statistical software, while the qualitative data was analyzed through content analysis. Findings revealed that burnout levels in individual instrument lessons significantly differed according to gender, instrument type, and amount of practice time. Students who practiced regularly reported lower levels of burnout. The qualitative results further indicated that burnout in individual instrument lessons was shaped primarily by instructors' approaches, students' personal expectations, and their perceptions of their course experiences.