Âşıklık geleneği temsilcilerinden Âşık Özlemi: Biyografisi ve eserleri
Âşık Özlemi, one of the representatives of the minstrelsy tradition: Biography and works
  1. Tez No: 959980
  2. Yazar: MUHAMMED TALHA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONURCAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müzikleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bir toplumun varlığını sürdürebilmesinde örf, adet, gelenek ve milli kültürel değerlerinin yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasının önemli olduğu söylenebilir. Âşıklık Geleneği Türk kültürünü sözlü gelenek içerisinde yaşatan önemli unsurlardan biridir. Âşıklar, yaşadıkları toplumun duygu ve düşüncelerine tercüman olmuş, saz eşlikli veya saz eşliksiz olarak doğaçlama söz söyleyen, yaşadığı toplum ile bütünleşen halkın sözcüsü haline gelmiş ve bu kültürün önemli aktarıcısı olmuşlardır. Bu tez; günümüz âşıkları içinde, yaşamı boyunca geleneği etkili bir şekilde devam ettirmiş olan Âşık Özleminin biyografisi ve eserlerinin kaybolup gitmemesi, gelecek kuşaklara aktarılarak alana kalıcı bir envanter oluşturulması bağlamında gerçekleştirilmiştir. Âşık Özlemi gerek sözleri, şiirleri gerekse de besteleriyle gelecek kuşaklar için bir rol model olmuş ve Türk halk müziğine çeşitli katkılar yapmıştır. Bu araştırmada Âşık Özlemi'nin yaşamı, gelenek içerisindeki etkileşimleri ve eserleri ele alınmış, onu yakından tanıyan isimlerle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Âşık Özlemi'nin, Anadolu halkının yaşamının ta kendisi olan Türk Halk Müziğinin temel yapı taşlarından olan Âşıklık Geleneğinin nev'i sahsına münhasır temsilcilerinden olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The tradition of minstrelsy has an important place in Turkish history. Considering that the geography of the Republic of Turkey is centered in Anatolia, the tradition of minstrelsy is the most prominent of the central cultural elements of this tradition. In this sense, the tradition of minstrelsy is a way of expressing feelings about these lands. Minstrels are people of thought and art who symbolize these feelings. In this context, our study examines Aşık Özlemi, one of the modern-era minstrels. Aşık Özlemi has been a role model for future generations with his lyrics, poems and compositions and has made various contributions to Turkish folk music. In our study, the life of Aşık Özlemi, his influences and works have been discussed, and interviews have been conducted with people who knew him well. As a result, it has been concluded that Aşık Özlemi is one of the modern-era symbols of Anatolian culture.