Odyoloji bölümü lisans öğrencileri ile diğer bölümlerde öğrenim gören öğrencilerin gürültüye karşı tutum ölçeği ve Weinstein Gürültü Hassasiyet Ölçeği (WGHÖ) arasındaki ilişkinin değerlendirilip işitme sağlığı bilincinin karşılaştırılarak araştırılması
Evaluation of the relationship between the attitude scale to noise and the Weinstein Noise Sensitivity Scale (WGHÖ) of undergraduate students of the department of audiology and students studying in other departments and comparative investigation of hearing health awareness
  1. Tez No: 960027
  2. Yazar: AYŞE BELGE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ÇAYPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmamızda, odyoloji bölümü lisans öğrencileri ile diğer bölümlerde öğrenim gören öğrencilerin Gürültüye Karşı Tutum Ölçeği ve Weinstein Gürültü Hassasiyet Ölçeği (WGHÖ) arasındaki ilişkinin değerlendirilip, İşitme Sağlığı Bilincinin karşılaştırılarak araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya yüz elli (150) kişi Odyoloji lisans bölümünden, yüz elli (150) kişi diğer lisans bölümlerden olmak üzere üç yüz (300) kişi katılmıştır. Katılımcıların gürültü maruziyetindeki tutumlarını, hassasiyetlerini ve bilinçlerini değerlendirebilmek için Gençlerin Gürültüye Karşı Tutum Ölçeği ve Weinstein Gürültü Hassasiyet Ölçeği ve işitme sağlığı bilinci soruları, anket yoluyla uygulanarak, veriler toplanmıştır. Çalışmamız sonucunda, odyoloji lisans bölümünde öğrenim gören öğrencileri gürültüye karşı tutum ölçekleri ve işitme sağlığı bilinci sorularında, anlamlı olarak farklılık göstermiş, hipotez ile uyumlu sonuçlanmıştır. Aynı grupta korelasyon değerlendirmelerine baktığımızda, Weinstein Gürültü Hassaasiyet Ölçeği ve işitme sağlığı bilinci sorularında anlamlı bir korelasyon çıkmıştır. Çalışmamızın sonucunun önemi, odyoloji eğitimini alan bireylerin, almayan bireylere göre gürültüye karşı tutumlarını olumlu yönde etkilemiş olduğunu göstermesi ve işitme sağlığı bilinç seviyelerinin daha yüksek olduğunu göstermesidir. Dolayısıyla kamu sağlığını korumak için toplumsal eğitimler ve bilinçlendirmeler yapılması olası gürültüye bağlı işitme kaybının engellenmesinde ve korunmasında önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to evaluate the relationship between the Attitude Scale to Noise and the Weinstein Noise Sensitivity Scale (WGHO) of undergraduate students of the department of audiology and students studying in other departments and to investigate their Hearing Health Awareness by comparing them. Three hundred (300) people, one hundred and fifty (150) from the undergraduate department of Audiology and one hundred and fifty (150) from other undergraduate departments participated in the study. In order to evaluate the attitudes, sensitivities and awareness of the participants regarding noise exposure, the Youth Attitude Scale to Noise and the Weinstein Noise Sensitivity Scale and hearing health awareness questions were applied via a survey and data were collected. As a result of our study, there was a significant difference in the attitude scales towards noise and hearing health awareness questions of the students studying in the undergraduate department of Audiology, and the results were consistent with our hypothesis. When we look at the correlation evaluations in the same group, a significant correlation was found in the Weinstein Noise Sensitivity Scale and hearing health awareness questions. The importance of the result of our study is that it shows that individuals who received audiology education have a positive effect on their attitudes towards noise compared to individuals who did not receive it and that their hearing health awareness levels are higher. Therefore, in order to protect public health, public education and awareness will be important in preventing and protecting possible noise-related hearing loss.