Ergenlerde duygusal düzenleme stratejileri ve yürütücü işlevler arasındaki ilişkilerin araştırılması
The investigation of the relationships between emotion regulation strategies and executive functions in adolescents
- Tez No: 960061
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergen bireylerin yürütücü işlev düzeyleri ile duygu düzenleme stratejileri arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modeli kapsamında yapılandırılmış ve korelasyonel desen kullanılmıştır. Çalışma grubunu, Türkiye'nin batısında yer alan bir büyükşehirde çeşitli liselerde öğrenim gören ve yaşları 12 ile 18 arasında değişen 62 ergen birey oluşturmaktadır. Katılımcılara yürütücü işlevlerini değerlendirmek üzere Wisconsin Kart Eşleme Testi (WCST) ve Duygusal Stroop Testi; duygu düzenleme stratejilerini belirlemek amacıyla ise Çocuk ve Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği (ERQ-CA) uygulanmıştır. Veriler SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiş; tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra cinsiyet değişkenine göre farklılıkların belirlenmesinde parametrik ve non-parametrik testler, değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde ise Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, katılımcıların yürütücü işlev düzeyleri ile duygu düzenleme stratejileri arasında genel olarak anlamlı ilişkiler bulunmamıştır. Ancak, ERQ toplam puanı ile WCST'de ölçülen perseveratif olmayan hata sayısı arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki saptanmıştır (r = ,299; p < .05). Cinsiyet değişkenine göre yürütücü işlev performansları ve duygu düzenleme stratejileri açısından anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Bu sonuçlar, ergen bireylerin yürütücü işlevlerinin duygu düzenleme stratejileriyle sınırlı düzeyde ilişkili olabileceğini , ancak bu ilişkinin genellenebilirliğinin sınırlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between executive function levels and emotion regulation strategies in adolescents. The research was structured within the framework of a relational screening model and employed a correlational design. The study group consisted of 62 adolescents aged between 12 and 18, attending various high schools in a metropolitan city located in western Turkey. To assess executive functions, the Wisconsin Card Sorting Test (WCST) and the Emotional Stroop Test were administered; to determine emotion regulation strategies, the Emotion Regulation Questionnaire for Children and Adolescents (ERQ-CA) was used. Data were analyzed using SPSS 25.0. In addition to descriptive statistics, both parametric and non-parametric tests were employed to examine differences based on gender, and Spearman's correlation analysis was used to assess the relationships between variables. According to the findings, no significant overall relationships were found between adolescents' executive function levels and their emotion regulation strategies. However, a statistically significant and positive correlation was found between the total ERQ score and the number of non-perseverative errors measured by the WCST (r = .299; p < .05). No significant differences were observed in executive function performance or emotion regulation strategies based on gender. These results suggest that adolescents' executive functions may be related to emotion regulation strategies to a limited extent, but the generalizability of this relationship appears to be restricted.