Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanlarının Hepatit A aşılanması konusundaki bilgi ve farkındalık düzeyi
Assessment of knowledge and awareness levels concerning hepatitis a vaccination among the staff of Ankara Training and Research Hospital
- Tez No: 960062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanlarının Hepatit A aşılanması konusundaki bilgi ve farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesi personelin mevcut HAV seroprevalans oranının belirlenip aşı ihtiyaç düzeyinin belirlenmesi ve aşılama önerilerinde bulunulması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerinde 01.06.2023-01.10.2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmaya, 19-62 yaş arasında olan 253 gönüllü sağlık çalışanı dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik özelliklerini, bilinen HAV risk faktörlerini, HAV enfeksiyonu ve aşısı hakkındaki bilgi ve farkındalık düzeyini ölçen soruları içeren araştırma anketi yüz yüze olarak uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the knowledge and awareness levels regarding Hepatitis A vaccination among the staff of Ankara Training and Research Hospital. In addition, it sought to determine the current HAV seroprevalence among personnel, assess the need for vaccination, and provide recommendations for immunization strategies. Materials and Methods: The study was conducted between June 1, 2023, and October 1, 2023, at the Family Medicine outpatient clinics of the University of Health Sciences Ankara Training and Research Hospital. A total of 253 voluntary healthcare workers aged between 19 and 62 years were included. A face-to-face questionnaire was administered to participants, which covered sociodemographic characteristics, known HAV risk factors, and assessed their knowledge and awareness regarding HAV infection and vaccination. Statistical analysis was performed using IBM-SPSS version 26.0, and a p-value of