Hasta bakım verenlerinde bakım yükü, otomatik düşünceler, bilişsel kontrol ve esneklik incelenmesi
Examining caregiver burden, automatic thoughts, cognitive control and flexibility in patient caregivers
  1. Tez No: 960167
  2. Yazar: MERVE NUR FANSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZTURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinirbilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Sinirbilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, hasta bakım verenlerinde bakım veren yükü, bilişsel kontrol, bilişsel esneklik ve otomatik düşünceler arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya 18 yaş ve üzeri gerekli kriterleri sağlayan 50 hasta bakım vereni katıldı. Veriler Zarit Bakıcı Yükü Ölçeği, Bilişsel Kontrol ve Esneklik Ölçeği ve Otomatik Düşünceler Ölçeği kullanılarak toplanıldı. Verilerin analizi için korelasyon ve regresyon analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationships among caregiver burden, cognitive control, cognitive flexibility and automatic thoughts in caregivers. The study included 50 caregivers aged 18 and above who met the inclusion criteria. Data were collected using the Zarit Burden Interview, Cognitive Control and Flexibility Questionnaire and the Automatic Thoughts Questionnaire. Correlation and regression analyses were conducted to analyze the data.