Z kuşağının siyasal katılımında X sosyal medya aracının kullanımı
Use of social media tool X in political participation of generation Z
  1. Tez No: 960247
  2. Yazar: EMRE KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBİKE PELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Sosyal medya araçlarından olan X, siyasal katılıma elverişli bir ortam sunması bakımından dikkat çekmektedir. Z kuşağının X üzerinden gerçekleştirdikleri siyasal katılım davranışları merak konusu olmaktadır ve önemli bir araştırma alanı olarak öne çıkmaktadır. Bu araştırmada sosyal medya araçlarından biri olan X'in Z kuşağı tarafından siyasal katılım sürecindeki kullanımını araştırmak amaçlanmıştır. Araştırmada nicel yöntemlerden anket tekniği kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak“X'de Siyasal Katılım Ölçeği”kullanılmıştır. Bu ölçeğin öncesinde katılımcıların demografik özelliklerini, X kullanım alışkanlıklarını, ideolojik eğilimlerini ve siyasi paylaşımların etkisine dair inançlarını öğrenmek amacıyla araştırmacı tarafından 9 soru sorulmuştur. Veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Araştırmada hipotezlerin test edilebilmesi için ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Z kuşağı oluşturmaktadır, örneklemini ise kolayda örneklem ile seçilen, internette oluşturulan ölçeğe yanıt veren, Z kuşağına dâhil 397 kişi oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda, Z kuşağının X üzerinden gerçekleştirdikleri siyasal katılım düzeyi toplam puanının düşük seviyelerde kaldığı görülmüştür. Z kuşağının en çok, ölçeğin alt boyutlarından olan Politika Takip Boyutu'nda siyasal katılımda bulunduğu görülmüştür. En az ise ölçeğin alt boyutlarından olan Siyasal Tartışmalara Katılma Boyutu'nda siyasal katılımda bulunduğu görülmüştür. Z kuşağının X üzerinden gerçekleştirdikleri siyasal katılım düzeylerinin cinsiyete, ideolojik eğilime, X kullanım alışkanlıklarına ve X'de gerçekleştirilen siyasi paylaşımların etkisine dair inançlarına göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Eğitim düzeylerine göre ise genel bir farklılık göstermediği, sadece ölçeğin alt boyutlarından Politika Takip Boyutu özelinde farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
X, attracts attention with its environment conducive to political participation. The political participation behaviors of Generation Z on X stand out as an important research topic. This research aims to investigate the use of X, by Generation Z in the political participation process. Survey technique was used. Data were collected using the“Political Participation Scale in X”. Before this scale, the researcher asked 9 questions to learn the participants' demographic characteristics, X usage habits, ideological tendencies and beliefs about the impact of political posts. The data were analyzed in SPSS. Relational screening method was used to test the hypotheses. The universe of the research is Generation Z, and the sample is 397 people from Generation Z who were selected by convenience sampling method and answered the scale created on the internet. According to the results, it was seen that the total score of the political participation level of Generation Z on X remained at low levels. It has been observed that Generation Z has the most political participation in the Policy Following Dimension and the least in the Participation in Political Discussions Dimension. It has been found that the level of political participation of Generation Z on X differs according to gender, ideological tendencies, X usage habits, and their beliefs about the impact of political posts made on X. It was found that there was no general difference according to education levels, but only in the Policy Following Dimension.