Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü marka algısının duygusal mesleki bağlılık üzerindeki etkisinde mesleki kimliğin aracılık rolü
The mediating role of professional identity in the impact of gastronomy and culinary arts department brand perception on emotional professional commitment
  1. Tez No: 960248
  2. Yazar: GÜLHANIM ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA UCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde marka algısı yalnızca tüketici davranışlarını etkilemekle kalmayıp, eğitim kurumlarında öğrencilerin kurumsal aidiyet, bağlılık ve mesleki gelişim süreçleri üzerinde de belirleyici bir unsur haline gelmiştir. Özellikle mesleki kimlik, bireylerin bir mesleğe yönelik duygu, tutum ve değerleri ile şekillenen psikolojik bir yapı olarak, mesleğe olan duygusal bağlılık üzerinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölüm markasına ilişkin algı ile öğrencilerin duygusal mesleki bağlılıkları arasındaki doğrudan ilişki analiz edilmiş; aynı zamanda mesleki kimliğin bu etkiyi nasıl dönüştürdüğü araştırılmıştır. Nicel araştırma kapsamında Türkiye'de Gastronomi ve Mutfak Sanatları eğitimi veren üniversitelerde öğrenim gören lisans düzeyindeki öğrenciler, mezun bireyler, bu alanda yüksek lisans veya doktora yapan öğrencilerden seçilmiş 232 kişi ile yapılan anket çalışmasından elde edilen veriler kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler, Smart PLS 4 yazılım programında Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (KEKK-YEM) yardımıyla test edilmiştir. Nicel araştırmada ortaya koyulan bulgulara göre; Gastronomi bölümü marka algısının duygusal mesleki bağlılık ve mesleki kimlik üzerinde doğrudan anlamlı etkisi bulunmaktadır. Bununla birlikte, mesleki kimlik kavramının duygusal mesleki bağlılık üzerinde doğrudan etkili olduğu ve Gastronomi bölümü marka algısının duygusal mesleki bağlılık üzerindeki etkisinde mesleki kimliğin kısmi aracılık rolü olduğu sonucu ortaya koyulmuştur. Çalışmadan elde edilen bulgular, ilgili literatür bağlamında değerlendirilmiş; akademiye ve uygulamaya yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, brand perception not only influences consumer behavior but has also become a significant determinant of students' institutional belonging, commitment, and professional development within educational settings. Professional identity, in particular, plays a pivotal role in emotional commitment to a profession, as it is shaped by individuals' emotions, attitudes, and values toward their occupational roles. This study examines the direct relationship between students' perception of their department's brand and their emotional professional commitment, while also exploring the mediating role of professional identity in this relationship. As part of the quantitative research design, data were collected through a survey administered to 232 individuals, including undergraduate students, graduates, and postgraduate students (master's or doctoral level) studying in gastronomy and culinary arts programs at universities across Türkiye. The relationships among variables were tested using Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM) through the SmartPLS 4 software. The findings of the study revealed that the perceived brand of the gastronomy department has a significant direct effect on both emotional professional commitment and professional identity. Furthermore, professional identity was found to have a direct effect on emotional professional commitment and to play a partial mediating role in the relationship between brand perception and emotional professional commitment. The results were evaluated within the context of existing literature, and suggestions were provided for both academic research and practical application.