Havayolu yolcularının dijital hizmetlere yönelik memnuniyet algısı: E-SERVQUAL temelli bir değerlendirme
Airline passengers satisfaction perception towards digital services: An E-SERVQUAL-based evaluation
  1. Tez No: 960258
  2. Yazar: MÜZEYYEN ŞULE BAKLACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTAN GEDİK GÖÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, havayolu yolcu taşımacılığında dijitalleşme uygulamalarının yolcu memnuniyetine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çevrimiçi rezervasyon, dijital biletleme ve online check-in gibi hizmetleri deneyimleyen 400 yolcudan toplanan veriler, E-SERVQUAL ve E-RES-QUAL ölçekleriyle hizmet kalitesi, Teknostres ölçeğiyle dijital stres düzeyi temelinde analiz edilmiştir. Ölçeklerin güvenilirlik katsayıları .885 ile .935 arasında değişmiş, basit regresyon analizi E-RES-QUAL'ın E-SERVQUAL üzerinde güçlü bir yordayıcı olduğunu (β = .740; R² = .548) göstermiştir. Korelasyon bulguları E-SERVQUAL boyutları arasında yüksek pozitif ilişkiler ortaya koymuş; yaş ve eğitim kademeleri için yapılan ANOVA testleri yaşın her iki ölçeği, eğitimin ise yalnızca E-SERVQUAL'ı anlamlı şekilde etkilediğini göstermiştir. Bulgular, dijital hizmet başarımının müşteri memnuniyetini doğrudan güçlendirdiğini, demografik faktörlerin bu ilişkiyi kısmen biçimlendirdiğini ortaya koymakta; havayolu işletmelerine kullanıcı dostu dijital süreçler geliştirme, ileri yaş gruplarına yönelik destek mekanizmaları sunma ve eğitim temelli iletişim sadeleştirmeleri yapma önerilerinde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of digitalization applications in air passenger transportation on passenger satisfaction. Data collected from 400 passengers who experienced services such as online reservation, digital ticketing and online check-in were analyzed based on service quality with E-SERVQUAL and E-RES-QUAL scales and digital stress level with Technostress scale. The reliability coefficients of the scales ranged from .885 to .935, and simple regression analysis showed that E-RES-QUAL was a strong predictor of E-SERVQUAL (β = .740; R² = .548). Correlation findings revealed high positive relationships among E-SERVQUAL dimensions; ANOVA tests conducted for age and education levels showed that age significantly affected both scales, while education only significantly affected E-SERVQUAL. The findings reveal that digital service success directly strengthens customer satisfaction, and demographic factors partially shape this relationship; It suggests that airlines develop user-friendly digital processes, provide support mechanisms for older age groups, and simplify communication based on education.