Yabancı uyruklu fizyoterapi öğrencilerinin sağlık algısı ve sağlıklı yaşam tutumlarının fizyoterapi mesleğine uyum yetenekleri üzerine etkisi
The effect of foreign physiotherapy students' health perception and healthy life attitudes on their ability to adapt to physiotherapy profession
- Tez No: 960275
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAKBULE KARCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHİM YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmada Yabancı uyruklu fizyoterapi öğrencilerinin sağlık algısı ve sağlıklı yaşam tutumlarının kariyer uyum yetenekleri üzerine etkisi belirlemek amaçlanmıştır. Bu gözlemsel ve kesitsel türdeki araştırma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı içerisinde İstanbul Aydın Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Fakültesi lisans programlarında öğrenim gören birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamına toplam 155 öğrenci dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan tüm öğrencilere araştırma hakkında gerekli bilgilendirme yapılmış ve sözlü onamları alınmıştır. Katılmayı kabul eden öğrencilere, araştırmacıların gözetiminde sosyodemografik bilgi formu, Sağlık Algısı Ölçeği (SAÖ), Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (SYBDÖ) ve Kariyer Uyum Yetenekleri Ölçeği (KUYÖ) uygulanmış ve yanıtlar toplanmıştır. Yabancı uyruklu fizyoterapi öğrencilerinin %50,3'ü kadın, %49,7'si ise erkektir. Bu öğrencilerin %18,7'si birinci sınıf, %36,8'i ikinci sınıf, %32,9'u üçüncü sınıf ve %11,6'sı dördüncü sınıf düzeyindedir. Cinsiyet ve uyruk değişkenlerinin SAÖ, SYBDÖ ve KUYÖ puanları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the effects of health perception and healthy life attitudes of foreign physiotherapy students on their career adaptability. This observational and cross-sectional study was conducted with first, second, third and fourth year students studying in the undergraduate programs of Istanbul Aydin University, Faculty of Physiotherapy and Rehabilitation in the 2024-2025 academic year. A total of 155 students were included in the study. All students participating in the study were informed about the study and their verbal consent was obtained. The sociodemographic information form, Health Perception Scale (HPS), Healthy Lifestyle Behaviors Scale (HLBS) and Career Adaptability Scale (CABS) were applied to the students who agreed to participate under the supervision of the researchers and the responses were collected. Of the foreign physiotherapy students, 50.3% were female and 49.7% were male. 18.7% of these students were in their first year, 36.8% were in their second year, 32.9% were in their third year and 11.6% were in their fourth year. No statistically significant effect of gender and nationality variables on the SAS, HLBS and HLBS scores was found (p>0.05).