Proje yönetiiminde dijitallleşme ve teknoloji kullanımının etkileri: Yapı sektöründe ERP, BIM ve yapay zeka entegrasyonu
Effects of digitalization and technology use in project management: Integration of ERP, BIM and artifical intelligence to the construction industry
  1. Tez No: 960306
  2. Yazar: ASLI SAKALIUZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM ŞANAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, İşletme, Civil Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın hedefi, inşaat sektörü proje yönetimi prosedürleri üzerinde dijitalleşmenin oluşturduğu etkileri irdelemektir. ERP, BIM ve Yapay Zeka gibi dijitalleşme uygulamalarının kullanımı projeler için üretkenliği artırma, iş akışlarını kolaylaştırma ve karar alma süreçlerini destekleme yeteneklerine sahip olduğundan, bunların inşaat projeleri üzerinde uygulanması giderek artmaktadır. Bu durumda, anket yöntemi ile toplanan veriler doğrultusunda, dijitalleşme araçlarının kullanım düzeyi, mesleki deneyim süresi ve dijitalleşmeye yönelik algı arasındaki ilişkiler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak, dijitalleşme teknolojilerinin kullanımı, proje yönetimi süreçlerinde performansı artırmakta ve sektörde dijitalleşmenin yaygınlaşmasının önemini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda hem sektörel hem de kamusal boyutta dijitalleşmenin yaygınlaşmasına yönelik stratejiler için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impacts of digitalization on project management procedures in the construction industry. The use of digitalization tools such as ERP, BIM, and Artificial Intelligence is increasingly being implemented in construction projects, as these technologies have the potential to enhance productivity, streamline workflows, and support decision-making processes. In this context, data collected through a survey method was analyzed using the SPSS software to explore the relationships between the level of digital tool usage, years of professional experience, and perceptions towards digitalization. In conclusion, the use of digital technologies enhances performance in project management processes and highlights the importance of the widespread adoption of digitalization in the industry. Accordingly, recommendations have been made for strategies to promote digitalization both in the sector and at the public level.