Kekemeliği olan yetişkinlerde tekrarlayan transkraniyal manyetik uyarımın konuşma ve okuma akıcılığı üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of repetitive transcranial magnetic stimulation on speech and reading fluency in adults who stutter
  1. Tez No: 960325
  2. Yazar: GÜLKADER TEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN SERTAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kekemelik istemsiz konuşma kesintileriyle karakterize, çok boyutlu nörogelişimsel bir akıcılık bozukluğudur. Girişimsel olmayan nöromodülasyon yöntemlerinden biri olan tekrarlayan transkraniyal manyetik uyarım (tTMU), kekemelik müdahalesinin etkinliğini arttırmada destekleyici bir yöntem olma ve beyin-davranış ilişkisinin gerçek zamanlı incelenmesini sağlaması nedeniyle giderek daha çok dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın amacı kekemeliği olan yetişkinlerde suplementer motor alanın (SMA) düşük frekanslı (1 Hz) tTMU kullanılarak inhibisyonunun konuşma ve okuma akıcılığı üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Çalışmanın hipotezi, bilateral SMA'nın inhibisyonu ile konuşma ve okuma akıcılığının artacağı yönündedir. Bu kapsamda tek kör, sham kontrollü çaprazlama desen bir çalışma tasarlanmıştır. Dahil edilme kriterlerini karşılayan 15 katılımcı biri sham olmak üzere iki farklı gün tTMU uygulamasına alınmıştır. tTMU prosedürü 10 dakika, toplamda 600 atım, motor eşiğin %100'ü olacak şekilde uygulanmıştır. Katılımcıların konuşma ve okuma görevleri sırasındaki performansları kayıt altına alınmıştır. Daha sonra bu kayıtlar üzerinden hesaplanan kekelenen hece yüzdesi uyarım öncesi ve sonrası olmak üzere karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda bilateral SMA'nın inhibisyonu ile konuşma akıcılığının arttığı görülmüştür. Okuma akıcılığı açısından ise anlamlı bir farklılık elde edilmemiştir. Sonuç olarak bu çalışma, kekemeliği olan bireylerde konuşma akıcılığının tTMU kullanılarak arttırılabileceğini göstermesi açısından önemli bulgular sunmaktadır. Özellikle inhibitör uyarımı sonrasında konuşma akıcılığında görülen artış, SMA'nın kekemelik müdahalesinde hedef bölge olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Stuttering is a multidimensional neurodevelopmental fluency disorder characterised by involuntary speech interruptions. As one of the non-invasive neuromodulation methods, rTMS is attracting more and more attention because it is a supportive method to increase the effectiveness of stuttering intervention and provides real-time examination of the brain-behaviour relationship. The aim of this study was to investigate the effect of inhibition of supplementary motor area (SMA) using low frequency (1 Hz) rTMS on speech and reading fluency in adults with stuttering. This study hypothesizes that inhibiting the SMA will enhance fluency in both speech and reading. To test this hypothesis, we designed a single-blind, sham-controlled crossover study. Fifteen participants who met the inclusion criteria received rTMS on two different days, one of which was sham. The rTMS procedure lasted 10 minutes at 100% of motor threshold with a total of 600 pulses. The participants' performances during the speaking and reading tasks were recorded. The percentage of stuttered syllables derived from the recordings was compared across pre- and post-stimulation conditions. The results of the study indicate that speech fluency increased with the inhibition of SMA. No significant difference was observed in reading fluency. In conclusion, this study demonstrates that rTMS can effectively enhance speech fluency in individuals who stutter. The increase in speech fluency, especially after inhibitory stimulation, suggests that SMA may be a target area in stuttering intervention.