Beyin bilgisayar arayüzlerinin kullanıcıda sebebiyet verdiği irade sakatlığı halleri ve sözleşmeye etkisi
The impairment of will caused by brain-computer interfaces in users and its impact on contracts
- Tez No: 960351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TUBA AKÇURA KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Çalışmanın birinci bölümünde; beyin bilgisayar arayüzü teknolojisine ilişkin teorik bilgilerin ardından, nöro haklar kuramı ile beyin bilgisayar arayüzlerinin doğurduğu güvenlik ve etik sorunları ele alınmıştır. Bu bölümde, çalışmanın ilerideki bölümlerinde yapılan analizlerin teknik altyapısı gösterilmeye ve çalışmada risk olarak değerlendirilen hususların varsayımsal değil, gerçek birer risk olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, sözleşmenin kurucu unsuru olarak irade beyanı ve arayüz vasıtasıyla iletilen iradelerin niteliği ele alınmıştır. Arayüzün irade ileten bir araç olarak kullanılması konusundaki rolü tespit edilmeye çalışılmış, ardından sözleşmenin geçerlilik şartlarının incelemesine geçilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, ikinci bölümde ele alınan irade sakatlıkları ve aşırı yararlanma halinin sözleşme üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu çerçevede irade sakatlığı ve aşırı yararlanma hali etkisi altında kurulan sözleşmenin geçerliliği ile bu hallerin tarafların tazminat yükümlülüklerine etkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of the study, following theoretical information about brain computer interface technology, the theory of neuro-rights and the ethical and security issues arising from such interfaces are discussed. This section aims to provide the technical foundation for the analyses carried out in later chapters and to demonstrate that the risks considered in this study are not hypothetical but represent real concerns. In the second chapter, the declaration of intent as a constitutive element of a contract and the nature of intent transmitted via the interface are addressed. The role of the interface as a medium for conveying intent is examined, followed by an assessment of the conditions for a contract's validity. In the third chapter, the effects of defects of consent and exploitation on the contract are examined. Within this framework, the validity of contracts concluded under the influence of such conditions and their impact on the parties' liability for damages are analyzed.