Hollanda'daki göçmen lise öğrencilerinin Beden Eğitimi derslerine ilişkin tutumlarının okula adaptasyon sürecindeki rolü
The role of attitudes of immigrant high school students in the netherlands towards Physical Education classes in the school adaptation process
  1. Tez No: 960376
  2. Yazar: CÜNEYT GÖÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ÜNGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, Hollanda'daki göçmen lise öğrencilerinin beden eğitimi derslerine yönelik tutumlarının, okula adaptasyon süreci üzerindeki etkilerini çok boyutlu bir yaklaşımla incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, göçmen öğrencilerin beden eğitimi derslerine yönelik tutumlarının, okul aidiyeti ve akademik başarılarıyla ilişkisi analiz edilmiştir. Araştırma örneklemini oluşturan 239 sayıda göçmen lise öğrencisinin beden eğitimi tutumlarını ölçmek için Beden Eğitimi Tutum Ölçeği (PEAS), aidiyet düzeylerini belirlemek için ise Okula Aidiyet Duygusu Ölçeği (PSSM) uygulanmıştır. Katılımcıların akademik başarıları ise okul sisteminden elde edilen dönem sonu notları ile değerlendirilmiştir. Betimsel tarama modeliyle yürütülen bu çalışmanın sonuçlarına göre, katılımcıların beden eğitimi derslerine yönelik olumlu tutumlarının, okul ortamına aidiyet duygularını güçlendirdiği ve davranış puanlarını anlamlı bir şekilde artırdığı bulunmuştur. Bu bulgu, beden eğitimi derslerinin yalnızca fiziksel gelişim için değil; aynı zamanda sosyal uyum, kültürel entegrasyon ve psikolojik iyi oluş açısından da önemli bir araç olduğunu göstermektedir. Çalışmada ayrıca, erkek öğrencilerin kadın öğrencilerine göre beden eğitimi tutum puanları anlamlı bir şekilde daha olumlu olduğu ortaya çıkmıştır. Cinsiyet değişikliğine ilişkin bu farklılık, derslerin yapılandırılmasında kapsayıcı ve kültürel hassasiyet içeren pedagojik yaklaşımların gerekliliğine işaret ettiği düşünülmektedir. Bu bağlamda, eğitimciler ve politika yapıcılara; beden eğitimi derslerinin göçmen öğrencilerin çok boyutlu adaptasyonuna katkı sağlayacak şekilde yeniden ele alınmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine, through a multidimensional approach, the impact of immigrant high school students' attitudes toward physical education (PE) classes on their school adaptation process in the Netherlands. Specifically, it investigates the relationship between students' attitudes toward PE, their sense of school belonging, and their academic achievement. The research sample consisted of 239 immigrant high school students. The Physical Education Attitude Scale (PEAS) was used to assess students' attitudes toward physical education classes, and the Psychological Sense of School Membership Scale (PSSM) was administered to determine their level of school belonging. Participants' academic achievement was evaluated based on end-of-term grades obtained from the school's official records. The study was conducted using a descriptive survey model. Findings indicate that students who demonstrated more positive attitudes toward PE classes also reported a stronger sense of school belonging and achieved higher behavior scores. These results suggest that PE classes are not only important for physical development but also serve as a vital means of promoting social integration, cultural adaptation, and psychological well-being among immigrant students. Additionally, the study found that male students exhibited significantly more positive attitudes toward PE compared to female students. This gender-based difference highlights the importance of adopting inclusive and culturally sensitive pedagogical approaches in the design and implementation of PE lessons. In this context, the study recommends that educators and policymakers reconsider the structure and function of physical education in a way that supports the multidimensional adaptation of immigrant students.