Hollanda'daki Türklerde siyasal katılma
Political participation of Turks in Netherlands
- Tez No: 423648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
HOLLANDA'DAKİ TÜRKLERDE SİYASAL KATILIM Hollanda'ya ilk kapsamlı Türk göçü 1964 yılında işçi anlaşmaları neticesinde gerçekleşmiştir ve elli yılı aşkın süredir Türkler Hollanda toplumuyla bir aradadır. Hollanda'ya giden ilk Türkler“misafir”olarak görülmüştür fakat göç zamanla geçicilikten kalıcılığa evrilmiştir. Kalıcılıkla birlikte Hollanda'daki Türklerin eşit yurttaşlık talepleri ortaya çıkmıştır. Misafir, göçmen, yabancı gibi adlandırmalardan sıyrılıp eşit yurttaşlığı talep etmenin en önemli unsurlarından biri siyasal sisteme katılımdır. Hollanda siyasetinde var olmak, göçmenlikten yurttaşlığa geçişte önemli bir göstergedir. Bu bağlamda bu çalışma, Hollanda'daki Türklerin Hollanda siyasi hayatına katılımlarını ele almaktadır. Çalışma verileri Hollanda'da, Hollanda'daki Türklerle yapılan mülakatlardan elde edilmiştir. Elde edilen verilerden Hollanda'daki Türklerin kalıcılığı kabul ettikleri, bu istikamette sosyal ve siyasi hayata katılıma yöneldikleri sonucuna varılmıştır. Fakat bu durum üçüncü kuşak Türklerde daha yoğun olarak görülmektedir. İkinci ve üçüncü kuşak Türkler kamusal alanda kendi kimlik ve değerleriyle vardır ve siyasi katılımda daha bilinçlidir.
Özet (Çeviri)
POLITICAL PARTICIPATION OF TURKS IN NETHERLANDS 1964 was the first comprehensive migration of Turks to Netherlands along with the establishment of laboring contracts, and for the past fifty years Turks have been integrated into the Dutch population. Although the first Turks to go to Netherlands were seen as guests and this migration evolved from a temporary to a permanent one. Together with this sense of permanence the Turks in Netherlands have also long requested to be treated as equals and be accepted as citizens. Such labels as guests, migrants or foreigners have fallen out of favor and equality and the request for the migrants to be recognized as citizen, becoming integrated into the political system has been a very important element. Being a part of politics in Netherlands has been an important sign of transition from being a migrant to a citizen. This study aims to tie these aspects together by focusing on the political activities of Turks in Netherlands. The data for the study in Netherlands has been collected by interviewing Turks residing in Netherlands. The results of the data collected has suggested that the attitudes of Turk living in Netherlands see themselves as permanent residents, and in this direction have indicated that they see themselves as becoming integrated into the social and political systems. However, this situation is seen more the case in the third generation Turks. Second and third generation Turks see themselves as having a social identity and value as well as being more conscious in participating in the political field.