Kardiyovasküler cerrahi geçiren yenidoğanlarda postural drenaj öncesi vibrasyon ve tapotmanın ağrı ve solunum şiddeti üzerine etkisi
The effects of vibration and tapping before postural drainage on pain and respiratory intensity in newborns undergoing cardiovascular surgery
  1. Tez No: 960378
  2. Yazar: BENGÜSU AYDIN KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KUĞUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma kardiyovasküler cerrahi sonrası ekstübe olan yenidoğan hastalarda vibrasyon uygulaması sonrası ile tapotman uygulaması sonrası postüral drenajın ağrı ve solunum şiddeti üzerine etkisini karşılaştırmak amacıyla yapılmış randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini; bir üniversite hastanesinin kardiyovasküler cerrahi yoğun bakım ünitesine 15.04.2024-15.02.2025 tarihlerinde yatan hastalar oluşturmuştur. Örneklem grubunu araştırma süresince dahil edilme kriterlerini karşılayan, ebeveynlerinden aydınlatılmış onay alınan 60 yenidoğan hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri“Yenidoğan Tanımlayıcı Bilgi Formu”“Yenidoğan Bebek Ağrı Ölçeği”ve“Sılverman Andersen Solunum Şiddeti Skoru”kullanılarak toplandı. Araştırmaya katılan yenidoğanlar tapotman ve vibrasyon grubu olarak rastgele atanmıştır. Sonuçlara göre yenidoğanlarda postüral drenaj öncesi uygulanan tapotmanın ağrı puanı postüral drenaj öncesi uygulanan vibrasyona kıyasla anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. İki grupta da istatistiksel olarak anlamlı bir azalma saptanmıştır. Solunum şiddeti skoruna bakıldığında yenidoğanlarda postüral drenaj öncesi uygulanan tapotmanın solunum şiddeti skoru ve postüral drenaj öncesi uygulanan vibrasyonun solunum şiddeti skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Fakat iki grupta da zaman içi değişim incelendiğinde solunum şiddeti skoru düşerek anlamlı bir azalma göstermiştir. Postüral drenaj öncesi uygulanan tapotman ve vibrasyon yenidoğanın solunum şiddetini azaltmaktadır. Solunum fonksiyonlarını iyileştirmektedir. Yenidoğana uygulanan postüral drenaj öncesi vibrasyon ağrıyı azaltmada postüral drenaj öncesi uygulanan tapotmandan daha etkilidir. Her iki yöntem de kullanılabilir basit, kolay ulaşılabilir ve etkili yöntemlerdir.
Özet (Çeviri)
This study is a randomized controlled experimental study conducted to compare the effects of postural drainage on pain and respiratory intensity after vibration application and after tapotment application in newborn patients extubated after cardiovascular surgery. The study population consisted of patients hospitalized in the cardiovascular surgery intensive care unit of a university hospital between April 15, 2024, and February 15, 2025. The sample group consisted of 60 newborns who met the inclusion criteria and whose parents gave informed consent. Data were collected using the“Neonatal Descriptive Information Form,”the“Neonatal Infant Pain Scale,”and the“Sılverman Andersen Respiratory Intensity Score.”The newborns participating in the study were randomly assigned to the tapotment and vibration groups. The proportion of male newborns in the tapotment group was 43.33% and the proportion of female newborns was 56.67%. In the vibration group, the proportion of male babies was 53.33% and the proportion of female babies was 46.67%. According to the results, the pain score of tapotment applied before postural drainage in newborns was significantly higher than that of vibration applied before postural drainage. A statistically significant decrease was found in both groups. Regarding respiratory intensity scores, no statistically significant difference was found between the respiratory intensity scores of tapotment applied before postural drainage in newborns and those of vibration applied before postural drainage. However, when changes were examined over time in both groups, the respiratory intensity score decreased significantly. Tapotment and vibration applied before postural drainage reduce the respiratory effort of newborns. Vibration applied to newborns before postural drainage is more effective than tapotment in reducing pain. Both methods are effective.