Otizm spektrum bozukluğu tanısı olan çocukların ebeveynlerinin okupasyonel denge, yürütücü fonksiyonlar ve yaşam kalitelerinin incelenmesi
Examination of occupational balance, executive functions, and quality of life in parents of children diagnosed with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 960384
  2. Yazar: TUĞBA ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN ERKAN OĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, otizm spektrum bozukluğu tanısı olan çocukların ebeveynlerinin okupasyonel denge, yürütücü fonksiyonlar ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya 18-50 yaş arası, otizm spektrum bozukluğu tanılı çocukların ebeveynlerinden 29, sağlıklı çocuğa sahip ebeveynlerden ise 29 olmak üzere toplam 58 birey katılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik verileri alınmış; okupasyonel denge Aktivite-Rol Denge Anketi, yürütücü fonksiyonlar Stroop ve İz Sürme Testi, yaşam kalitesi ise Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği - Kısa Form ile değerlendirilmiştir. Otizm spektrum bozukluğu tanılı çocukların ebeveynleri ile sağlıklı çocuk ebeveynlerinin okupasyonel denge, yürütücü fonksiyonlar ve yaşam kalitesi düzeyleri arasındaki farklar Mann-Whitney U Testi ile incelenmiştir. Sonuçlar, otizmli çocuk ebeveynlerinin bu alanlarda sağlıklı ebeveynlere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük puanlar aldığını göstermiştir. Ayrıca, ebeveynlerin okupasyonel denge, yürütücü fonksiyonlar ve yaşam kalitesi testleri arasındaki ilişkiler Spearman Korelasyon Testi ile analiz edilmiş ve anlamlı korelasyonlar bulunmuştur. Çalışmanın bulguları, otizmli çocukların ebeveynlerinin yaşamlarında karşılaştıkları zorlukların, okupasyonel dengeyi, yürütücü fonksiyonları ve yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle ergoterapistler, ebeveynlerin günlük yaşam aktiviteleri arasındaki dengeyi sağlamalarına destek olacak bireyselleştirilmiş müdahaleler geliştirerek, işlevselliklerini ve yaşam kalitelerini artırmayı hedeflemelidir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to examine the relationship between occupational balance, executive functions, and quality of life in parents of children diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD). A total of 58 individuals participated in the study, including 29 parents of children diagnosed with ASD and 29 parents of typically developing children, aged between 18 and 50 years. Sociodemographic data of the participants were collected. Occupational balance was assessed using the Occupational Balance Questionnaire (OBQ11-T), executive functions were evaluated with the Stroop and Trail Making Tests, and quality of life was measured using the WHO Quality of Life Questionnaire - Short Form. Differences between the two groups in terms of occupational balance, executive functions, and quality of life were analyzed using the Mann-Whitney U Test. The results indicated that parents of children with ASD had significantly lower scores in all three domains compared to parents of typically developing children. Furthermore, the relationships between occupational balance, executive functions, and quality of life were analyzed using Spearman's correlation test, and statistically significant correlations were found. The findings suggest that the challenges faced by parents of children with ASD negatively affect their occupational balance, executive functioning, and quality of life. Therefore, occupational therapists should develop individualized interventions that support parents in achieving balance in daily activities, aiming to enhance their functional performance and overall quality of life