Multiple skleroz tanılı hastalarda plak volümü ile temporal kas kalınlığı ilişkisinin mrg ile değerlendirilmesi
MRI evaluation of the association between plaque volume and temporal muscle thickness in multiple sclerosis patients
- Tez No: 960383
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH AKŞAMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
BAKLA T., MULTİPLE SKLEROZ TANILI HASTALARDA PLAK VOLÜMÜ İLE TEMPORAL KAS KALINLIĞI İLİŞKİSİNİN MRGİLE DEĞERLENDİRİLMESİ, GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ, RADYOLOJİ ANABİLİM DALI, TIPTA UZMANLIK TEZİ, GAZİANTEP, 2025. AMAÇ: Bu çalışmada Multipl skleroz (MS) tanılı hastalarda Manyetik Rezonans görüntüleme üzerinden hesaplanan lezyon volümü ile temporal kas kalınlığı (TMT) arasındaki ilişkinin kantitatif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bu ilişkinin hastalık süresi, yaş ve cinsiyet gibi parametrelerle olan bağlantısının incelenmesi hedeflenmiştir. MATERYAL METOT: Çalışmamız 120 MS hastası ve 120 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 240 birey ile retrospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Hasta grubuna MS tanısı almış18-59 yaş aralığında, 72 kadın ve 48 erkek hasta dahil edilmiştir. Hastalar 18 29, 30-39, 40-49 ve 50-59 yaş aralıklarında, her biri 30 kişiden oluşan 4 alt gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna da hasta grubundaki yaş ve cinsiyet dağılımına denk olacak şekilde toplam 120 kişi dahil edilmiştir. BULGULAR: MS grubununTMT değeri kontrol grubuna göre daha düşük saptanmıştır(p=0,001). Cinsiyet alt gruplarında da benzer sonuçlar elde edilmiş olup hem erkek (p=0,005) hem de kadın (p=0,001) hastaların TMT değeri kontrol grubuna göre düşük saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
BAKLA T., MRI EVALUATİON OF THE ASSOCİATİON BETWEEN PLAQUE VOLUME AND TEMPORAL MUSCLE THİCKNESS İN MULTİPLE SCLEROSİS PATİENTS, DEPARTMENT OF RADİOLOGY GAZİANTEP UNİVERSİTY THESİS OF SPECİALİZATİON İN MEDİCİNE, GAZİANTEP 2025 PURPOSE: The objective of this study is to quantitatively assess the relationship between lesion volume, as measured on brain Magnetic Resonance Imaging (MRI), and temporal muscle thickness (TMT) in patients diagnosed with Multiple Sclerosis (MS). Furthermore, this study aims to examine the association of this relationship with clinical parameters such as disease duration, age, and sex. MATERİALS AND METHODS: This retrospective study included a total of 240 participants, consisting of 120 patients diagnosed with Multiple Sclerosis and 120 healthy controls. The patient cohort comprised 72 females and 48 males, aged between 18 and 59 years. Patients were categorized into four age-based subgroups (18–29, 30–39, 40–49, and 50–59 years), with 30 individuals in each subgroup. The control cohort included 120 participants matched to the patient group in terms of age and sex distribution. FİNDİNGS: The TMT value in the MS group was found to be significantly lower compared to the control group (p=0.001). Similar results were observed across sex subgroups, with both male (p=0.005) and female (p=0.001) patients showing lower TMT values compared to their respective controls. A moderate negative correlation was identified between lesion volume and TMT in the male patient group (r = -0.587; p < 0.001), whereas a strong negative correlation was observed in the female patient group (r = -0.734; p < 0.001). Likewise, a moderate negative correlation was detected between disease duration and TMT in the male patient group (r = -0.538; p < 0.001), while a strong negative correlation was found in the female patient group (r = -0.648; p < 0.001) CONCLUSİON:In our study, the TMT value of MS patients was found to be lower compared to the control group. Furthermore, a negative correlation was observed between TMT and both lesion volume and disease duration. These findings suggest that central nervous system damage in MS patients is associated with muscle tissue and that TMT may serve as an important biomarker in assessing both disease severity and potential sarcopenic changes KEYWORDS:Multiple Sclerosis, Lesions Volume,Sarcopenia,Temporal Muscle Thickness