Enhancing English language teaching in indonesia: A cultural approach through target language integration
Endonezya'da İngilizce öğretiminin geliştirilmesi: Hedef dil entegrasyonu yoluyla kültürel bir yaklaşım
  1. Tez No: 960395
  2. Yazar: SYIFANA ARUMAISYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, hedef dil kültürünün Endonezya'daki İngilizce Öğretimi (ELT) bağlamında nasıl entegre edildiğini incelemektedir. Küresel iletişimde kültürlerarası yeterlilik giderek daha önemli hale geldikçe, bu konu da önem kazanmaktadır. Dil ve kültürün doğası gereği birbirine bağlı olduğu kabul edilmesine rağmen, özellikle Endonezya'daki devlet ve özel okullar gibi farklı eğitim ortamlarında kültürel içerik genellikle ELT uygulamalarında yeterince temsil edilmemektedir. Bu araştırmanın ele aldığı temel sorun, farklı okul türlerinde hedef kültürün nasıl entegre edildiğini karşılaştıran ampirik çalışmaların eksikliğidir. Bu farkların öğretim stratejileri, öğrenci katılımı ve dil edinimi üzerindeki etkisi yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışmanın temel amacı, Endonezyalı İngilizce öğretmenlerinin hedef kültürün ELT'ye entegrasyonunu nasıl algıladıklarını ve uyguladıklarını keşfetmek ve bu uygulamaları şekillendiren kurumsal, pedagojik ve bağlamsal faktörleri incelemektir. Araştırma, tematik analiz yöntemiyle yürütülen nitel bir desen kullanmaktadır. Veriler, amaçlı ve uygun örnekleme yöntemleriyle seçilen, beşi devlet okullarında, beşi ise özel ya da uluslararası okullarda görev yapan toplam on İngilizce öğretmeniyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Veriler, Braun ve Clarke'ın (2006) altı aşamalı tematik analiz çerçevesi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada altı ana tema ortaya çıkmıştır: dil-kültür ilişkisi, öğrenmede sosyokültürel etkiler, kurumsal ve müfredatla ilgili faktörler, öğretmen yeterliliği ve tutumları, öğrenci çıktıları ve motivasyonu ile kaynak ve fırsat eşitsizlikleri. Bulgular, özellikle kültürel materyallere erişim, müfredat esnekliği ve mesleki gelişim açısından devlet ve özel okul bağlamları arasında belirgin farklar olduğunu ortaya koymuştur. Özel okul öğretmenleri kültürel unsurları daha kolay entegre edebilirken, devlet okulu öğretmenleri yapısal sınırlamalarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu sonuçlar, Endonezya'da kültürel açıdan duyarlı bir İngilizce öğretimi için hedefe yönelik politika desteği, öğretmen eğitiminde iyileştirme ve daha adil kaynak tahsisi gerektiğini göstermektedir. Gelecekteki araştırmalar, öğretim uygulamalarını daha geniş yelpazede temsil edebilmek için sınıf içi gözlemleri ve büyük şehirlerdeki devlet okullarını da kapsayan daha çeşitli örneklemleri içermelidir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the integration of target language culture in English Language Teaching (ELT) in Indonesia, a topic of growing importance as intercultural competence becomes essential in global communication. Despite the recognition that language and culture are inherently interconnected, cultural content is often underrepresented in ELT practices, particularly in diverse educational settings such as public and private schools in Indonesia. A key problem addressed by this research is the lack of empirical studies comparing how target culture is incorporated across different types of schools and how these differences affect teaching strategies, student engagement, and language acquisition outcomes. The primary aim of this study is to explore how Indonesian English teachers perceive and implement the integration of target culture in ELT and to examine the institutional, pedagogical, and contextual factors that shape these practices. The study employs a qualitative research design using thematic analysis. Data were collected through semi-structured interviews with ten English teachers each five from public and private or international schools and selected through purposive and convenience sampling methods. The data were analyzed using Braun and Clarke's (2006) six-phase thematic analysis framework. Six key themes emerged: language-culture correlation, sociocultural influences in learning, institutional and curricular factors, teacher preparedness and attitudes, student outcomes and motivation, and equity and resources disparities. The findings revealed significant contrasts between public and private school contexts, particularly in terms of access to cultural materials, curriculum flexibility, and professional training. Teachers in private schools demonstrated greater ease in incorporating cultural elements, while those in public schools faced structural limitations. These results suggest that culturally responsive ELT in Indonesia requires targeted policy support, improved teacher training, and more equitable resource allocation. Future research should include classroom observations and a more diverse sample, including urban public schools, to capture a broader representation of teaching practices.